Никога не съм бил кредитен милионер, декларира бизнесменът Младен Мутафчийски, чието име попадна в списъка на Комисията по досиетата при разсекретяването на имената на лицата, които са били длъжници към банките „Тексим" и „Балканбанк" през седмицата.

„Милионер станах по-късно, като съм разчитал само на труда си. Това, че съм бил сътрудник, по никакъв начин не ми е помогнало,” категоричен беше Мутафчийски в предаването „Нека говорят… с Росен Петров” по bTV.

Бизнесменът смята, че бившите сътрудници на Държавна сигурност не са имали никакво преимущество в развиването на бизнеса си в началото на 90-те години на миналия век.

В коментар на псевдонима си Михайлов, той посочи, че не го е избирал и дори не го е знаел до разкритията на Комисията по досиетата. „За разлика от други хора, не съм се мъчил да опоскам досието си,” заяви той.

Патриот, не Джеймс Бонд

„Не се възприемам като Джеймс Бонд,” декларира Младен Мутафчийски. Той обясни, че е бил вербуван на около 30-годишна възраст, когато смятал сътрудничеството като патриотичен дълг.

„Не бих казал, че се гордея, но не се срамувам,” призна той и добави, че е бил награден със сребърна звезда на Националната разузнавателна служба за заслуги.

„Считах, че това беше патриотично за времето си, не съм топил другарчетата си, не съм имал информация за българи,” твърди бизнесменът. Той дори поставил условие ангажиментът му към ДС да приключи след края на задграничния му мандат.

Етиопия

Мутафчийски разказа, че е бил вербуван като секретен сътрудник на Първо главно управление на ДС заради връзките си с високите етажи на властта в Етиопия, където заминал след конкурс като служител на Министерството на външните работи, за да създаде българско посолство в африканската държава.

„С много енергия се заех, създадох връзки с няколко министри и няколко генерали от тяхната Държавна сигурност. Имаше няколко души, които бяха завършили в България и благодарение на които се запознах с влиятелни хора там,” сподели Мутафчийски. По думите му, той е вербуван на място в Африка след предварителен разговор в София.

Той обясни, че Етиопия е била от стратегическо значение във времето на Студената война, защото била единствената африканска държава, чийто режим можел да стане марксистки.

„Опитвал съм се да помагам на България да завоюва търговско-икономически позиции. Първо бях секретен сътрудник, после станах „оперативен работник на обществени начала”, което значи, че не съм взимал възнаграждение,” посочи Мутафчийски.

Той обясни, че е получавал пари само за представителни разходи за обеди и вечери с високопоставени лица, и призна, че веднъж е подарил пижама на етиопски генерал. „Това е бедна държава и там такива жестове се приемаха добре,” допълни бизнесменът.

(Кредитен) милионер

Младен Мутафчийски призна, че се обижда от етикета „кредитен милионер”. „Винаги съм връщал кредитите си навреме,” заяви той.

Комисията по досиетата обаче го освети в качеството му на член на Съвета на директорите на фирмата длъжник „Балканинвест" АД. Фирмата дължи на „Балканбанк" 4,256 млрд. лв. неденоминирани лева. „Когато бях в управителното тяло на „Балканинвест” кредитът се обслужваше,” заяви бизнесменът в ефира на bTV.

Мутафчийски е работил дълго време в оръжейните фирми „Кинтекс" и „Тератон". В първата е назначен след края на втория му мандат в Етиопия през 1988 г., а след това му предложили да оглави търговското предприятие „Тератон”. „Тогава то нямаше лиценз за търговия с оръжия – такъв получи чак 1992 г. при правителството на Филип Димитров,” посочи Мутафчийски.

„Далеч по-късно станах милионер – с труд в продължение на много години, участвах активно в масовата приватизация, развивах производство в български предприятия,” обясни още бизнесменът.