Млада жена в инвалидна количка има опасност да остане на улицата, тъй като договорът й за временно общинско жилище изтича днес. 35-годишната Грета Аспарухова, която е парализирана от кръста надолу, се оказва жертва на административен абсурд - не може да бъде настанена в ново жилище, тъй като не отговаря на условията, но няма право да остане и в старото.
Грета е човек, свикнал да се бори. Благодарение и на нея, службата ТЕЛК в Бургас вече е достъпна и за хора с увреждания. Общинска недомислица обаче е на път да съсипе живота й. Младата жена живее в общинско жилище - стая с кухня, което сама е направила достъпно. Изградила е рампи, за да се придвижва без чужда помощ. Днес обаче трябва да напусне апартамента, защото е от резервния фонд и може да се ползва само две години.
„Ако бъда изхвърлена от жилището, излизам на улицата. Другият вариант е да се върна на село, където няма условия на живот, поне за мен. Защото къщата е недостъпна, външна баня и тоалетна, майка ми и баща ми са възрастни, те не могат да ме пренасят", каза Грета Аспарухова.
Грета подава документи в общината да бъде настанена в друго жилище. От там обаче определили жилите на... 7-я етаж. На въпрос дали има достъп до него, отговорили, че за инвалиди жилища никой не е строил.
Изненадващо, следващите три комисии установяват, че Грета вече не е подходяща, понеже не отговаря на условията - няма документи, че е живяла в града пет години, а само две.
Приятели създават група в нейна защита в социалните мрежи.
„Фактът, че тази борба се води в момента, е благодарение на моите приятели, които тръгнаха да се борят за моя живот, защото аз се бях отказала. Аз живея в ужас, в буквален ужас. Аз се събуждам сутринта с мисълта днес дали ще ми е последния ден или няма да ми е последния ден, дали ще имам бъдеще или няма да имам бъдеще", каза Грета Аспарухова.
От година Грета няма постоянни доходи, защото фирмата, в която работи, е пред фалит. Не кризата обаче я отчайва, а бюрокрацията, с която се сблъсква. Пред нашата камера, от общината обещаха, че няма да я оставят на улицата.
„Тя не може да бъде настанена в жилище за отдаване под наем, но не я вадя от резервното жилище. Тя ще си остане там, докато бъде решен нейният жилищен проблем", каза началникът на отдел „Жилищна политика" в община Бургас Радослав Овчаров. Той не изключи варианта това да стане след три години.
Оказва се, че в Бургас има само едно жилище, подходящо за хора с увреждания от общо 800, то но в момента е заето. Радослав Овчаров призна, че трябва да бъдат пригодени и други жилища. Общината обаче няма финансов ресурс за ремонт, тъй като приоритет е изграждането на инфраструктура за хората с увреждания.