Идеята за референдум около еврото получава подкрепата на обществото. Такива идеи у нас традиционно получават попътен вятър и 63,3% са „за“ да се проведе такъв референдум, срещу 35,3% „против“.

Това показват изводите от независим сондаж по текущи теми на новата социологическа агенция „Мяра“. Сондажът е проведен в периода 10-13 май сред 803 души и представя мненията на пълнолетното население на страната.

„Мнозинството е инстинктивно „за“ предложения референдум за въвеждане на еврото, а сред потенциално гласуващите в примерен референдум отново надделява нерешителност пред въвеждането на единната европейска валута през 2026 г. у нас“, допълват от „Мяра“.

Ако в България се проведе национален референдум с въпроса „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“, кое от следните бихте направили Вие лично? - 34,4% казват, че ще гласуват в подкрепа на въвеждането през 2026 г., а 54,9% – че ще гласуват против, посочват от социологическата агенция.

Останалите няма да гласуват или се колебаят.

Снимка: Мяра

Потенциалът на множеството протести в страната към момента не се насочва към правителството като цяло, а остава към конкретни теми. Вотовете на недоверие имат само ограничена подкрепа, посочват от социологическата агенция.

„Мяра“ зададе въпрос по отношение на множеството различни протести в страната, за да провери дали протестният потенциал към този момент се насочва към властта, или остава по конкретни теми. Отговорите явно показват, че към настоящия момент явно не е привидяна алтернатива на тази власт и към това правителство има известна търпимост.

Снимка: Мяра

Снимка: Мяра

„В този момент по-смислено е да се протестира по конкретни прoблеми“ – тази опция избират 62,6% от запитаните, а малцинство от 30,3% избират мнението, че „В този момент по-смислено е да се протестира срещу властта като цяло“. Явно затова и мнозинството не подкрепя вотовете на недоверие към сегашното правителство. Разбира се, тук мненията се определят и от сумарните предпочитания за партиите вносители „Възраждане“, „Величие“, МЕЧ. 33,2% подкрепят вотовете, внесени от тези партии, но 60,6% не ги подкрепят.

Българите масово не смятат за себе си, че са наясно с предстоящата либерализация на пазара на тока за битови потребители. Агресивното поведение и действия сред младежи и подрастващи са широко разпространен проблем в очите на пълнолетното българско население. По отношение на катастрофите по пътищата обществото ни реагира по-скоро със самообвинение към съзнателността ни като водачи. Очаква се и цялостно законодателно решение за електрическите тротинетки, но по-скоро се отхвърля възможността за цялостната им забрана“, допълват от „Мяра“.

Снимка: Мяра

Снимка: Мяра

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK