Христина Савова стана „Читател на годината”, след като взе от Столичната библиотека над 150 книги през 2018 г. В предаването „120 минути”, жената обяви, че ги прочита от кора до кора. Тя посочи, че работи в телекомуникационна компания, а в свободното време обича да чете книги.
Обявеният за един от най-четените съвременни български писатели – Алек Попов заяви, че вече има оформена представа каква аудитория чете неговите книги. „Има всякакви хора, те са достъпни за широк кръг – те са с професия, имат способност да мислят критично и умеят да извличат удоволствие от четенето”, каза писателят.
Авторът сподели, че са минали повече от 20 години от излизането на книгата му „Мисия Лондон”. „Когато в България нещо има голям успех, това не предполага нещата да стават по-лесно, напротив – те стават по-трудни. Прочутата българска завист и нежеланието да се приемат успехите на другите – създават доста трудности”, заяви Попов.
Писателят посочи, че сатирата и комедията не са на почит в България, особено когато са свързани с политиката. Христина добави, че сред 150-те прочетени книги, не преобладават тези на български автори.
„Предпочитам да чета съвременна литература, например – на скандинавски автори, чета и американски – те са по-разпространени. Много съм впечатлена обаче от старите български автори. Първата книга, която привлече вниманието в библиотеката ми беше „Под игото” – с кожени корици и написана на старобългарски. Прочетох я в четвърти клас”, каза Христина.
Алек Попов заяви, че четенето е непреходно и не може да се категоризира като модерно. „Ако човек чете, защото е модерно, няма да изпита удоволствие.Ако една книга не може да ме грабна и не ме вкара в нейния свят – не мога”, заяви писателят.