Не очаквайте в бъдеще да задаваме въпроси по политически теми. Това обяви Мира Радева, директор на Институт за социални изследвания и маркетинг (познат до скоро като МБМД).
Според Янова разходите по провеждането на тези изследвания не се заплащат от никого, но за сметка на това носят на социолозите само обвинения в манипулации. По думите й дългите години, в които е правила политически анкети, са били мотивирани от интереса на пресата към тях.
Радева съобщи новината, след като беше потърсена по телефона от репортера на bTV Константин Караджов, за да каже дали агенцията й е опреснявала данните за настроенията към предстоящия референдум.
Преди месец Институтът огласи данни от септемврийско проучване, според което 32% от хората са „за” възобновяване на строежа на АЕЦ „Белене”, а 22% - „против”. 46% пък не заемат позиция.
„Очевидно дебатът за Белене като че ли повече е объркал хората. Не можем да се сърдим на някого, че не желае да отговори на един въпрос, когато не го разбира”, заяви тогава Янова.
Янова, която е доктор по философия, бе обвинена в манипулации в ефира на bTV от колегите си Кольо Колев (Медиана) и Боряна Димитрова (Алфа Рисърч). Бурно недоволство срещу Радева имаше и в социалните мрежи преди няколко месеца, когато нейно проучване нарочи протестиращите на "Орлов мост" срещу промените в Закона за горите за „хора с объркани глави”.
Радева обяви, че изследванията за политическите нагласи в началото на 90-те години на миналия век са били заплащани от медиите, които са ги поръчвали.
„Проблемът възникна от това, че медиите престанаха да плащат, а ние продължихме да ги правим, за да не губим популярност. Дойде един момент, когато вестниците казаха: Такива проучвания има достатъчно на пазара и ние няма да ги плащаме. Ще ви отразяваме".
В последните осем години нейната агенция е финансирала изследванията на общественото мнение със собствени средства.
„Те най-често се правеха на омнибусен принцип (изследвания, при които агенцията работи за множество клиенти, всеки от които поръчва, заплаща и е изключителен собственик на информацията – бел. ред. ), а понякога и изцяло за наша сметка”, обясни Радева.
Агенцията на Радева ще продължи да прави проучвания за електоралните нагласи, „ако са поръчани и платени, но няма да ги публикуваме”.
Прогнозата си за референдума тя ще даде в последния момент.
На семинар в петък по въпросите на изборното законодателство, Радева ще призове и другите й колеги, ако искат, да ги правят политически изследвания , но да не ги публикуват.
Радева даде за пример, че на миналите местни избори е работила за ГЕРБ, но също и за БСП. Нито едно проучванията обаче не е публикувано, защото партиите са го ползвали за вътрешна информация.