Таксата, заплащана от здравноосигурени лица за посещение при лекар и специалист по дентална медицина остава 2,90 лв. Правителството не прие постановлението, което предвиждаше таксата да се върне на 2,70 лева, колкото се плащаше до 1 май.

Тогава минималната работна заплата се повиши на 290 лева. С нея скочи и таксата за преглед при лекар, която беше 1% от най-ниското месечно възнаграждение.

5,80 лева ще продължи да се плаща за ден болничен престой от здравноосигурените лица, но за не повече от 10 дни годишно. 

Освен това правителството оряза надценките, които дистрибутори и аптеки слагат на лекарствата, без значение дали са с рецепта или не. Намалението е с 2%. 

На теория промяната би трябвало да се отрази, но на тавана на цените. Лекарство от 15 лева би трябвало да поевтинее с 46 стотинки. А от 20 лева - с 63 стотинки. На практика обаче, реалните цени може да не се променят, дори могат да се повишат, твърдят фармацевтите. Причината - няма да има отстъпки, които досега се правят, по веригата дистрибутор - аптека - пациент.

„Отстъпките, които в момента търговецът на едро предоставя на аптеките, респективно аптеките на пациента, сега няма как да станат факт,” коментира Аделина Любенова, дистрибутор на лекарства. „Това означава, че аптеките няма да могат да дават отстъпките на пациентите, които са давали досега”

От фармацевтичния съюз обясняват, че малките аптеки няма да издържат и ще затворят врати, което пък ще затрудни достъпа на пациентите до лекарства.

„Може би печеливши от цялата тази работа ще бъдат онези търговци на едро, които имат аптеки, т.е. ние говорим за едни монополни структури, това не е тайна за обществото,” посочи Любенова. Според Димитър Маринов, магистър-фармацевт, това води до увеличение на цените: „Знаете какво се случва в другите браншове, като храните, какво се случва като навлизат монополите.”

Утре фармацевтите се събират на извънредно заседание за да обмислят своята контраатака на промените. Най-вероятно ще има протести.

Иначе, в борбата за по-евтини лекарства, правителството одобри и други промени. Цените на медикаментите, които се плащат с обществени средства, ще се сравняват, съответно ще зависят, от цените в по-голям брой държави от ЕС. Сравняването на цените вече ще става на всеки 6 месеца, а не на 1 година, както досега.