Междинните резултати от проверката на Министерството на културата показват, че няма други държавни културни институти в областта на сценичните изкуства със съществени нарушения във фонд „Работна заплата“, подобни на тези в културните институти в Разград и Смолян, съобщиха от ведомството. Установена е непълна информация във фонд „Работна заплата“ в театъра в Пазарджик, която в момента се проверява. Очаква се проверката да приключи до края на седмицата.

Междувременно, след проверката на Сметната палата на консолидирания финансов отчет за 2023 г., са установени редица обезпокоителни факти: има данни за нарушения на театри, при които са отчитани по две представления на ден, при реално изиграно едно, с цел получаване на по-голяма субсидия.

В няколко театъра са сключвани договори за разпространение и реклама, без да е спазен Законът за обществените поръчки. По тези договори са изплащани необосновано високи проценти от приходите на съответното представление, като разходите по представленията в определени случаи надскачат приходите, посочват от министерството.

На много места договорите са подписвани само от директора, при задължително изискуеми два подписа на директор и главен счетоводител. Налични проблеми са установени в театрите в Пловдив, Плевен и Варна. Като сериозен пропуск през годините според Сметната палата е липсата на счетоводен софтуер, който да обобщава информацията, без да се налага човешка намеса.

Отправени са критики към дирекция „Сценични изкуства и художествено образование“ в Министерството на културата, че са допуснати грешки при определянето на приходите, които не следва да се субсидират, както и технически грешки за определяне на субсидиите за всеки институт от дирекция „Бюджет и финансово-счетоводни дейности”.

Установено е, че в Министерството на културата не са създадени условия за осъществяването на ефективен контрол при определяне на субсидиите и разпределение на разходите в културните институти в областта на сценичните изкуства. В момента в Министерството на културата се извършват проверки на двете дирекции, предстоят допълнителни проверки и в културните институти, в които са установени нарушения.

Министърът на културата Найден Тодоров вече е провел разговори и с министъра на финансите Людмила Петкова и министъра на електронното управление Валентин Мундров, в които е дискутирано внедряването на единен счетоводен софтуер в културните институти.
 
Подготвят се и предложения за промени в Закона за закрила и развитие на културата, които целят да минимизират възможностите за злоупотреби в подопечните структури на министерството.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK