Нито едно министерство не е ограничавало изявите на своите служители в социалните мрежи. Проверка на bTV показа, че подобни мерки са далече от държавната администрация.
Министри изразяват политически позиции онлайн. Дипломати получават намеци, че не трябва да пишат мнението си по актуални въпроси. Появяват се сайтове, чиято цел е тиражиране на манипулации, които да се споделят във Фейсбук. Така изглежда политическия живот в задкулисието на интернет. Социалните медии отдавна са надскочили първоначалната си идея - да бъдат пространство за социални контакти. Те вече са пресечна точка за политика, кампании и новини.
Според Ален Попович, който е лектор на семинари за социалните мрежи, политиката в социалните мрежи в България действа на принципа "Сам съм, други няма".
„Политиците говорят някакви неща и са много малко политиците, които в рамките на една година започнаха да преоткриват социалните мрежи и да разбират, че диалога с потребителите и техните избиратели може да доведе до нещо конструктивно", допълни той.
Министерството на правосъдието, МВР и социалното ведомство не са налагали никакви ограничения на комуникацията на своите служители във Фейсбук.
Подобни отговори bTV получи от почти всички държавни ведомства. Но това може да бъде тълкувано двуяко - че служителите нямат право да говорят за политика в мрежата или че имат пълна свобода да изразява мнението си.