Парламентарната комисия по здравеопазването прие на първо четене двата проекта за промяна в законите за здравното осигуряване и за здравето.

С промените се дава законовата рамка, при която здравният министър може да налага мерки след 1 април, когато ще бъде отменена извънредната епидемична обстановка. Самите мерки не са обсъждани. Представител на здравното министерство каза, че от 1 април вероятно маските и дистанцията ще останат препоръчителни.

Здравната комисия прие и промени, които уреждат здравното осигуряване и медицинското обслужване на чужденци с предоставена временна закрила, които пристигат в България.

В законопроекта се посочва, че лицата със статут на предоставена временна закрила са задължително здравноосигурени в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). По този начин ще се създаде практическа възможност те да ползват пълния обхват медицинска помощ, заплащана от НЗОК.

С предложените промени ще се създадат оптимални възможности за лечение на хората, които пристигат от Украйна поради военния конфликт, аналогично на бежанците и на българските граждани.

Приравняването на бежанците с българските граждани ще наложи внасяне на здравни осигуровки, като размерите и източникът на финансиране ще бъдат определени с акт на Министерския съвет.

От ГЕРБ и ДПС обявиха, че законопроектът е закъснял и поставиха редица въпроси, които според тях не са регламентирани. Затова от двете политически сили обявиха, че ще се въздържат при гласуването.

Според Хасан Адемов (ДПС) законопроектът също е категорично закъснял. Той постави въпроса, ако чужденецът, получил временна закрила, започне работа, по същия ред ли ще се осигурява, както и върху какъв доход ще се осигуряват тези лица. Адемов каза, че от ДПС ще се въздържат при гласуването.

Нищо никъде не е закъсняло, коментира Георги Михайлов от левицата и заяви, че ПГ на "БСП за България" ще подкрепи законопроекта.

Силви Кирилов посочи, че групата на ИТН ще подкрепи законопроекта. Елена Гунчева ("Възраждане") каза, че този законопроект й изглежда "леко дискриминационен". По думите ѝ няма как да се прави законопроект за определен етнос, има и други лица освен украинците, които имат подобен статут.

Председателят на здравната комисия Антон Тонев ("Продължаваме Промяната"), че основният акцент визира т. нар. временна закрила. Той посочи, че никъде в закона не е споменато от коя държава идват хората.