„Подозирам политическа намеса. Не смятам, че постановката, режисирана от Джон Малкович, е проблемът. Сякаш българският народ търси поводи за конфронтация.“ Това коментира министърът на културата Найден Тодоров.

Той заяви, че постановката „Оръжието и човекът“ е играна и в други градове у нас и дори има награда.

„Постановката, която в момента се обявява като антибългарска, е играна няколко пъти в България - във Враца, София, Русе, тя дори има и награда за добра режисура. Тоест говорим за един спектакъл, който определено си има своите качества, който е бил представен в България. И тогава това не е било проблем. Смятам, че 14 години не e чак толкова много време, за да се променят толкова много настроенията в българския народ“, каза още Тодоров.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според него вътре има само две реплики, които може да се възприемат особено.

„Едната е за това колко се къпем българите, другата - какви библиотеки имаме в къщата си. И това да е проблем? Да си спомним Алеко Константинови и Добри Войников. Смятах, че българите имаме самоирония. Няма проблем хората да не харесват постановката, но е странно, че не са я гледали и има такова напрежение“, коментира още той.

Ескалация на протеста пред Народния театър „Иван Вазов“ срещу премиерата на постановката на Джон Малкович поиска оставката на директора на театъра.

Той излезе при протестиращите, а те започнаха да го блъскат и плюят.

Протестиращите заявиха, че постановката на Малкович е "гавра с националните и християнските ценности", а Васил Василев допуска тя да бъде играна на сцената.

По думите на част от протестиращите театърът е на народа, а "не на един престъпник" и подканиха останалите да влязат вътре.

Действието на комедията „Оръжията и човекът“ на Бърнард Шоу се развива в България, като по-голямата част от героите са българи. В основата на сюжета е битката при Сливница по време на Сръбско-българската война през 1885 г.

Сюжетът разказва за семейството на български генерал от войната и случайно нахлулия в него швейцарски войник Блънтчли.

Споровете относно текста изникват от описанието на българския дом и култура от онова време - описание, което Съюзът на писателите у нас разкритикува.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK