Минималната работна заплата от догодина се увеличава с 50 лева. Въпреки това, в сравнение с останалите страни в Европейския съюз, нивото й остава на дъното на класацията.
По данни на Евростат в момента минималното заплащане у нас се равнява на 286 евро. Най-висока е минималната заплата в Люксембург - над 2 хиляди евро.
Под 500 евро на месец е минималната заплата в България, Латвия, Румъния и Унгария.
Минималната работна заплата, била тя 560 лева, както е в момента или 610, колкото ще стане само след няколко дни, тежи различно. Във Враца с 610 лева може да се плати наем на двустайно жилище за повече от два месеца. Минималната работна заплата и през 2019 г., и през 2020 г. ще е абсолютно недостатъчна за плащането на наем в София дори в краен квартал.
Според икономисти страната ни трябва да обмисли възможността минималната заплата да се определя на час.
В момента почасовата ставка се изчислява чисто математически като се разделя месечния размер на отработените дни и часове. Ако тези сметки се правят наобратно, се очаква да се увеличат ефективността и производителността на работниците.
„Един човек може да е работил по 8 часа на ден през целия месец и да му се събере една минимална месечна заплата, друг, обаче, може да е работил по 9 часа, по 10 часа... Той събира повече часове, съответно повече минимални часови ставки се сумират и тогава месечната му минимална заплата ще е по-висока”, обясни икономистът Румен Гълъбинов.