Милиони левове - блокирани по сметките на общините от изоставени земи. За ползването на така наречените "бели петна", местните власти събират наем. Непотърсените от собствениците пари обаче се трупат и стават неизползваеми, заради законови неуредици.
Много от хората не търсят нивите си и не ги декларират в Министерството на земеделието. Така имотите се превръщат в пустеещи или се разпределят служебно на арендатори, които плащат символичен наем на общините. В 3-годишен срок собственикът може да си потърси събраната рента, но често парите остават ничии и стоят блокирани в общинските сметки.
„Интересното е, че законодателно въпросът не е решен, какво се случва с тези пари”, коментира Кирил Стоянов от земеделското ведомство.
За стопанската 2012/ 2013-та от ползването на "бели петна" общините са събрали над 23 милиона лева, а за тази година сумата надхвърля 15 милиона. Собствениците, които са си взели служебния наем обаче са малко.
Само в община Димитровград от арендаторите са събрани 140 хиляди лева, а до собствениците са стигнали едва 20 хиляди. „В момента имаме едни 120 хил. лв., които стоят по извънбюджетна сметка и ние на практика не можем да разполагаме с тях”, обясни Светослав Стойков - зам.-кмет на Димитровград.
В Хасковско хаосът в ползването на нивите е голям заради арендатори, които работят на черно, без да плащат на никого. Недялко Матев не е сред тях. „Заплащаме си на общината и нямаме от там нататък проблеми да кажем примерно от сорта или от рода - да дойде собственик и да се представи или да не е собственик и да се представи и да каже , че това е моя нива, трябва да ми платиш рента пет години назад”, коментира той.
Нивите си може да декларирате в общинските служби по земеделие до края на юли.