Редно е хора от ранга на Гоце Делчев да са герои на далеч повече от една държава. Съвсем естествено е ние и гражданите на Република Северна Македония да честваме заедно този голям герой. Това каза пред bTV историкът проф. Петър Стоянович.

„Друг е въпросът, че в момента, в който съответните управляващи среди в днешната Северна Македония признаят това нещо те автоматично ще трябва по някакъв начин да се саморазрушат, поради което аз смятам, че този процес не само ще е много дълъг, прекалено дълъг, а може би и на този етап поне, от днешна гледна точка, напълно безрезултатен, тъй като ние непрестанно опитваме да обясним много ясни неща от българската страна, но от обратната страна има едно много естествено, казвам го съвсем цинично, самосъхранение, което ще продължи до момента, в който или ще дойдат съвсем различни хора там, или ще се случи някое чудо“.

Не смятам, че чествахме заедно 150-годишнината от рождението на революционера Гоце Делчев, заяви за bTV Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи.

По думите му е имало опити за провокация:

„Защото се видя, че е имало и много труден достъп до българската делегация, не говоря официалната, а придружаващата, до надгробната плоча, имало е опити за провокация. Много тежка охрана е имало”, обясни Милен Керемедчиев.

Той отбеляза, че има наистина различна политика, която следват и президентът, и министър-председателят.

„Докато министър-председателят се опитва да търси прагматизъм и опитът на реката – където има камък, да го заобиколи и да търси позитивни новини, то президентът държи на твърдата българска позиция, която е ясна.

Много е странно, че от обратната страна имаме огледален образ. Новият министър-председател на Северна Македония изпълнява същите функции, каквито министър Петков, а президентът Пендаровски има функцията на човека, който задържа и по-скоро говори от името на хардлайнерите в Северна Македония”, добави той.

Гледайте целия разговор във видеото.