От началото на годината до 9 септември са установени опити на 40 210 души да влязат в страната през българо-турска граница, посочи служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков в отговор на парламентарен въпрос от народния представител Калоян Методиев във връзка с приемането на България в Шенген и мигрантския натиск по българо-турската граница.

В отговора, цитиран от БТА, е допълнено, че към момента миграционният натиск на българо-турска граница е със 72% по-малък спрямо същия период на 2023 г. - 141 428 души.

Българските гранични власти са задържали 1666 граждани на трети страни при опит да влязат нелегално в страната. След като са установили наличието на български патрули и постове по линията на границата, 38 457 души самостоятелно са се завърнали във вътрешността на Турция. От турските гранични власти са задържани 87 лица, посочи министър Илков.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

През септември 2024 г. задържаните на вход на българо-турска граница нелегални мигранти са основно от Сирия, Ирак, Афганистан, Палестина, Мароко и др.

За състоянието на оградата по границата с Турция Илков каза, че тя всекидневно се компрометира от хора, опитващи се да влязат незаконно в страната. Съответно за поддържката ѝ са назначени служители, които всекидневно възстановяват тези участъци от нея. „Към момента инженерното възпрепятствашо съоръжение изпълнява своите функции и е в добро състояние“, допълни служебният министър.

Във връзка с приемането ни в Шенген той докладва, че е засилено двустранното сътрудничество с Турция, приет е съвместен План за действие с румънските гранични власти, увеличен е броят и продължителността на съвместните патрули по българо-румънската граница, осъществяват се такива патрули и по българо-сръбската граница, предвиждат се съвместни патрули и по границата с Гърция.