Законът за еврото може да бъде гласуван до края на лятото от Народното събрание, каза зам.-министърът на финансите Методи Методиев.

Той участва в конференцията „Въвеждане на еврото - рискове и предизвикателства. Опитът на Хърватия“, предава БТА.

Като част от постигнатия напредък заместник-министърът отчете финализирането на проекта на Закон за въвеждане на еврото в България, който вече получи положителни становища от Европейската комисия и Европейската централна банка, отчете заместник-министърът.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Върху проекта се работи през последната година и половина и за подготовката му е черпен опит от Хърватия. Той беше качен за обществено обсъждане.

Консултиран беше и с широк кръг заинтересовани страни, в това число с всички седем работни групи към Координационния съвет за подготовка на България за членство в еврозоната, бизнеса и неправителствения сектор. В момента законопроектът е изпратен за междуинституционално съгласуване.

 

По отношение изпълнението на Маастрихтските критерии България покрива три от четирите номинални критерии. С приемането на новия Закон за Българската народна банка в началото на тази година всички констатации на досегашните Конвергентни доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка по отношение постигането на пълно съответствие със законодателството на Евросистемата бяха адресирани.

По линия на инфлацията зам.-министърът на финансите каза, че моделите на МФ показват, че България ще покрие този критерий до края на годината.

„Последните данни за инфлацията се потвърждава тенденцията за спад, но понижението още не е достатъчно“, посочи Методиев.

Той потвърди отново, че България може да поиска извънреден конвергентен доклад веднага щом е покрила всички номинални критерии за членство в еврозоната.

Инфлацията към този момент е единственият от критериите, които страната не покрива.