10 млрд. лева са отписани като задължения от Националната агенция за приходите за период от 3 години. За това алармира служебният министър на финансите Асен Василев.

Сериозен проблем в приходната агенция има по отношение на несъбраните задължения, посочи новият финансови министър.

„На годишна база са отписвани между 2 и 3 млрд. лв. задължения, т.е. това са задължения, които НАП не са успели да събера, като от 2017-2020 г. са отписали общо 10 млрд. лв. задължения“, заяви финансовият министър Асен Василев

Снимка: Ладислав Цветков

Към момента НАП се опитва да събере 9,9 милиарда лева от фирми длъжници. Анализите показват силна концентрация на публични средства – само за изминалата година от платени на частни фирми 15,8 млрд. лв., 3,4 млрд. са отишли само в седем фирми. Затова и започва проверка.

„Една картина, която за мен е силно притеснителна на системно несъбиране на данъчни постъпления, една картина на премахнат последващ контрол над фирмите в страната и една картина, която е позволила да се натрупат огромни дефицити в системата“, заяви Василев.

Снимка: btvnovinite.bg

Отговорът на бившият директор на приходната агенция по обвиненията не закъсня.

Снимка: btvnovinite.bg

„Считам за несправедливо да се счита, че служителите на НАП не са положили необходимите усилия за събирането на тези вземания, тъй като цифрите за значителния ръст на приходите, които НАП събира за бюджета са показателни и са доказателство за това!“, заяви Галя Димитрова.

Снимка: Ладислав Цветков

Новият директор на НАП пък посочи, че се очаква преглед и на Дирекцията за фискален контрол.  А в митниците се отчитат по-малко приходи от акцизи.

"Сега се извършва пълен анализи на дейността на тази дирекция, за да се прецизират всички назначения и да се изчистят всякакви недоразумения", заяви Румен Пецов.

Финансовото ведомство отече още, че приходите и разходите в бюджета вървят по план и за момента не се налага взимането на нов дълг.

А към края на март също има фирми със солидни задължения посочиха от финансовото министерство.

Снимка: btvnovinite.bg

Топ три на длъжниците към 31 март, отново публикувани на сайта на приходната агенция, са  „Корина БГ“ със 161 584 783 лв.,  „Партнер лизинг“  със 72 448 180 лв. и „Пинот трейдинг“ с 66 841 120 лв.