В началото на годината новострояща се сграда на столичната улица „Ами Буе” отвори нова глава в историята на междусъседската дружба. Стената на бъдещия медицински център е на 80 сантиметра от балконите на съседната кооперация, а не на 6 метра, както е по закон.

Когато преди повече от 20 години Николай Шейков решава да купи апартамент на втория етаж на тихата столична улица, едва ли предвижда какво ще се случи. През 1992 г. община Красно село одобрява визата за строеж на кооперацията и в проекта няма предвидено застрояване на калкан, нито строеж на друга сграда на по-малко от метър от балконите на блока.

Според скицата, издадена през 1993 г. и потвърдена през 1996 г., която е валидна и в момента, не се предвижда строителството на никакво ниско тяло.

Разковничето на строителния абсурд се крие 19 години назад във времето, когато на мястото е имало междублокова градинка с няколко бараки.

Тогава от община Красно село сменят предназначението на парцела, там се предвижда да има триетажна жилищна сграда с магазин и трафопост. Хората от този блок обжалват промяната в съда.

След дела, които се точат с години, съдът отхвърля молбата, но проблемите остават. В подробния устройствен план от 1994 г. има вратичка за разрешение за строеж на по-късен етап. Така се стига до днешното абсурдно положение.

„Става дума за градоустройство, което не е взело в предвид какво се случва в съседния имот. Направено е изцяло нарочно, за да може да се случи това, което се случва в момента. Това е един идиотски застроителен план. Всичкото това нещо, което е проектирано тука, включително и тези, които са се подписвали, те просто са правели щуротии. Абсурдно е,” коментира за bTV арх. Влади Калинов от контрола по строителството в ДАГ.

Подробният градоустройствен план се изготвя в районните общини. В този случай - в Общината на район Красно село, през 1994 г.

„Кметският наместник Стойков е одобрил този план и на базата му по-късно е издадено по-късно разрешение за строеж и е започнал съответния строеж,” обясни арх. Николай Каменов, началник отдел „Устройство на територията, кадастър и регулация".

Веселин Стойков отказа да застане пред камерата на bTV, защото казва, че не помни случай от преди 20 години. По телефона каза само, че законът бил „ужасно заплетен”.

Двадесет години след като е изготвен, в Столичната Община откриват, че градоустройственият план е и фалшифициран. „Когато започнахме да проучваме нещата, се оказа, че всъщност има сериозна разлика между двата плана,” допълни Влади Калинов.

В оригиналния план, който се съхранява в Красно село, котата на корниз е 581 и 84 метра, а в Столичната община като това при нас са 583 и 84 метра. Разликата с два метра нагоре позволява изграждането на още един етаж.

Документите, или по-скоро липсата на такива в Красно село, разкриват поредното тежко нарушение. Години преди имотът да бъде застроен, предназначението на строежа е променено от жилищна сграда с медицински център и трафопост. Никой не иска съгласието на собствениците на блока при смяната на предназначението на имота. Процедура, която се изисква по закон.

Началникът на отдел „Устройство на територията, кадастър и регулация" няма обяснение защо не е търсено разрешение от живеещите на калкана.

От ДНСК отказаха да застанат пред камерата на bTV, но обясниха, че жителите на блока, които днес нямат достъп до слънчева светлина, сами са виновни за ситуацията, защото преди 20-на години са пропуснали срока за обжалване на промените в устройствения план. Така той е влязъл в сила.

След всички установени нарушения, екипът на bTV потърси собственика на строящата се сграда - доктор Стоян Михайлов - специалист по пластична хирургия, който освен с частната си практика, до 2008 г. работи във Военно-медицинска акдемия, където и до днес е консутант. Преди 5 години, няколко месеца, след като купува имота, д-р Михайлов получава разрешение за строеж.

Той категорично отказа да се срещне с екипа на bTV. Заяви, че проектантите на сградата му са работили по съществуващото градоустройство - и ако има нередности, властите отдава биха спрели строежа, но все още не са го направили.

Доктор Михайлов предложи съседите му да си удължат стената и да си направят и те калкан. Така и двете страни ще да спечелят от случая.

Дори от администрацията признават, че от тази земя от години се печели на гърба на общината – от първата сделка през 2004 г. – за заменки на имоти срещу апетитния парцел.

„Заменката е била срещу два апартамента с по около 40 кв. м. Единият в „Надежда”, другият в „Люлин”. Случила се е срещу правото на строеж да изградят това нещо,” обясни арх. Влади Калинов.

Фирмата, която прави заменката тип „кон за кокошка" е ЕТ „Галвани" Иван Кърпачев. През юни 2008 г. имотът се препродава на сегашния собственик - доктор Стоян Михайлов. При препродажбата на имота от Столичната община откриват още едно фрапантно нарушение.

„Първата фирмата „Асклепий" продава на втората фирма „Екос медика" квадратура по-голяма от тази, за която Столична община е отстъпила право за строеж, която не е тяхна. Има разлика квадратурата,” обясни арх. Калинов.
По думите му, сега съседите са съсобственици и по този повод са поискали спиране на строителството от ДНСК.

От Столичната община са сезирали и прокуратурата за всички нарушения, които са открили. И докато властите за пореден път разследват случая на улица „Ами Буе", строежът на новия медицински център не спира. Няма и законна причина това да се случи.

А все по-голямата близост между хората, не засилва симпатиите между тях, а слага началото на поредната междусъседска война.