Лютви Местан изрази недоумение какво се е променило от последната му среща с Доган до новогодишното тържество. Единственият факт, за който Местан се сети, е че между двете събития била визитата на турския министър-председател, предаде кореспондентът на bTV.
След извънредната пресконференция в Кърджали Местан коментира, че дори след като е чул критичната реч, не е потърсил Доган, за да му обясни своята позиция, защото форматът – новогодишен купон, не бил подходящ, но подчерта, че преди въпросния купон, той е имал няколко срещи с Доган, включително и след изготвянето на декларацията, и не е чул да му е отправена критика.
Лидерът на ДПС бе категоричен, че ако Доган е имал намерение да му поиска оставката, то това е можело да стане по естествения начин. Той каза още, че е нямало за какво да се среща с Доган след критичната му реч, защото е нямал насреща си официално искане за оставка.
На въпрос на bTV как вижда бъдещето си в ДПС след речта на Доган и очаква ли да бъде изключен от партията, Местан заяви, че знае как се вземат решенията в партията, но избира да говори за своите позиции и категорично подчерта, че декларацията не може да бъде повод за отстраняването му. Може да бъде отстранен, но няма да приеме този мотив, напротив - смята, че усилията за изясняването на публичния образ на ДПС като евроатлантическа партия на България, като антипод на внушенията, че представяме скрити руски интереси е стратегическа цел, която трябва да се следва.
Местан категорично заяви, че няма да подаде оставка като председател на ДПС и, че не се е крил. Той определи като лъжа това, че е ходил в турското посолство вчера например бил в София, а после на приятел на гости в Пловдив, с когото да се почерпят по повод 55-годишния му рожден ден. Именно като подарък за рождения си ден Местан определи тайната сбирка на ЦС на ДПС, на която се обсъжда неговото политическо бъдеще.
Кърджалийската организация на ДПС обяви, че застава зад Местан и неговите идеи. Областният лидер на ДПС Бахри Юмер и депутатите Шабанали Ахмед и Хюсеин Хафъзов заявиха, че очакват в партията да се проведе дебат и до тогава остават зад личността на Местан. На пресконференцията присъства и кметът на Ардино Ресми Мурат, по чиято покана в Кърджалииско през следващите дни пристига турският външен министър.
Лютви Местан заяви категорично, че не приема критиките в речта на почетния председател на ДПС Ахмед Доган на новогодишния купон на движението на 17 декември, произнесена след полунощ. Според Местан декларацията относно сваления руски самолет от турските въздушни сили, която е приета единодушно от парламентарната група на ДПС, не може да бъде причина за критики.
По думите му тази декларация изразява проатлантическата ориентираност на ДПС и в никакъв случай не може да се тълкува като протурска позиция на партията, камо ли като пета или шеста колона на чужда държава.
Лютви Местан призова за широк дебат в партията на тази тема. По думите му критиката на Доган е добра основа за поставянето на един дълбок дебат, който да започне първоначално от местните структури с последващ сериозен дебат в Централния съвет на ДПС, който да се проведе на 11 януари, непосредствено преди откриването на зимната сесия на Народното събрание и тогава да се постави въпроса с оставката му като лидер на партията.
Местан подчерта, че е много важно да се види какво е отношението на избирателите към този казус и тогава да се вземат решения. Той изрази сигурност, че избирателите не биха видели никакъв проблем в декларацията, дори напротив, смята, че биха я подкрепили.
„Опитът тази откровена пронатовска позиция да бъде представена като протурска и от там да се внушава, че ДПС е пета или шеста колона на чужда държава„ е некоректен и неприемлив.
„Независимо в какво си качество, защото не знам какъв ще ми е статусът, аз ще следвам тази линия, защото интересът на избирателите на ДПС, интересът на обществото е България да се развива като пълноправен член на ЕС и на НАТО„ - заяви Местан.
Той припомни, че за съжаление публичният образ на ДПС се свързва с няколко много страшни митологеми - корупционна и олигархична партия, в съчетанието с мита, че движението представлява руските интереси.