Бедни на хранителни вещества, но висококалорични храни, които засищат, но нямат полезна стойност. Това е основната грешка и причина за затлъстяването при децата, заяви в специално интервю за bTV хранителният терапевт Яна Данаилова.
„Основната грешка е да се дават на децата бедни на хранителни вещества, но висококалорични храни, които запълват техните стомаси, засищат ги, но нямат полезна стойност. Реално децата изпитват клетъчен глад – уж са сити, но реално клетката гладува. Газираните напитки, всякакви високо подсладени и високо рафинирани храни, които водят до високи пикове на глюкоза и съответно на инсулина като последица от консумацията на храни, богати на рафинирана захар. Именно те водят до това пандемично затлъстяване при децата“, обясни Яна Данаилова.
61% от българчетата на възраст между 7 и 9 години са с наднормено тегло и затлъстяване, като 50% от тях след време стават възрастни със затлъстяване, сочат данни на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания и Европейската група по детско затлъстяване.
Лошата храна и обездвижването са ключови фактори за затлъстяването, допълва хранителният терапевт Яна Данаилова.
„Детето се нуждае от вода, движение, сън и много любов, но храната трябва да бъде близка до природата и с нисък процент на преработка, индустриална преработка. Така, както е създадена. Зърното е зърно, а не чипс. Месото е месо, а не салам. Млякото си е мляко, плодовете и зеленчуците - всичко, както е създадено от природата, трябва да присъства в детското меню“, добави Данаилова.
Според нея са няколко факторите, които водят до затлъстяване при децата:
„Небалансираната диета, в която преобладават високо преработени храни, богати на захари, мазнини и то на нездравословните мазнини. Ключов фактор е, разбира се, обездвижването и застояването пред екраните. Не можем да избегнем и генетичния фактор, тъй като, ако децата растат в семейство с генетична предиспозиция и наднормено тегло, рискът от развитие на наднормено тегло на растящия индивид нараства с около 30%. Средата също предразполага, така че не можем да изолираме един фактор. Ето защо в борбата с наднорменото тегло подходът следа да бъде комплексен“, подчерта хранителният терапевт.
Тя препоръча, ако в училището няма стол, родителите да се стараят да му приготвят храна, която то да носи за обяд.
„Това, което трябва да яде детето е готвена храна в комбинация със салати и разбира се свежи сезонни плодове. Детето се нуждае от вода, движение, сън и много любов, но храната трябва да бъде близка до природата и с нисък процент на индустриална преработка“, каза още Яна Данаилова.
Каролина Занкова и Росен Димитров