Фалитът на КТБ показа нагледно колко скъпо могат да ни струват политическите пазарлъци. Това заяви в „Тази сутрин” председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова.

Тя коментира, че спекулациите относно потенциалния бой над Иван Искров са придобили статута на „жълтинка” и призова да се спре със спекулациите по темата, за сметка на въпроси с по-голяма обществена значимост.

Според Стоянова, Искров като гуверньор на БНБ е имал лостове на влияние, с които да установи контрол над Цветан Гунев – под управителя на БНБ, отговорен за банковия надзор и съответно за кризата и последвалия фалит в КТБ.

Четирите кандидатури за нов гуверньор на БНБ доказват липсата на политическа обвързаност на конкурса за следващ гуверньор на Българска народна банка – всеки от коалиционните партньори е излъчил свой представител.

Допълнителна тежест придава и фактът, че и четиримата кандидати са експерти, а не политици, заяви председателят на бюджетната комисия.

Стоянова коментира, че решението за повторното избиране на Искров за втория му мандат като гуверньор, е било взето след обстойни дебати. Фактор в полза на преизбирането му са изиграли положителните референции изпратени от Европейската Централна банка. 

Широко коментираният проектозакон за падането на банковата тайна за фирми и търговски лица в несъстоятелност е бил приет от бюджетната комисия във вторник. Очаква се да бъде гласуван в Народното събрание по-късно тази седмица.  

Менда Стоянова коментира и проблемите в здравната каса. Според нея, дефицитите не се коренят само в липсата на контрол. Част от проблема е в закона и законовите разпоредби, които са дали възможност за злоупотреба със средства.

Следователно, решението на ситуацията е свързано не само с по-засилен контрол, но и с промени в закона и прилежащите му наредби.