В кризата все по-често работодателите принуждават служителите си да работят на граждански договори, вместо на трудови.Така бизнесът спестява значителни разходи.
Практиката работодателят да сключва граждански, вместо трудов договор с работника в нарушение на закона, не е от вчера. Бумът беше преди около десетина години. През последните 2-3 години обаче практиката отново набира скорост. Официални данни не бпха предоставени на bTV от контролните органи.
От 1000 участвали ш анкета на bTV близо половината са признали, че са били принуждавани да работят на граждански договор.
Експертите обясняват, че когато става дума за полагане на труд на определено за целта работно място, по график, с ясни задачи, то тогава договорът предполага да е трудов. А когато се извършва услуга за определен период от време, след който е постигнат конкретен резултат, договорът е граждански. Но, за да спестят пари в кризата, работодатели принуждават работници да преподпишат договорите си, трансформирайки ги от трудови в граждански.
„Това е нарушение на закона, което в крайна сметка нарушава интересите на работника. В подобни случаи трябва да се търси намесата на инспекцията по труда, която на място би следвало на извърши проверка и да установи", заяви адвокатът по трудово право към КНСБ Чавдар Христов.
Шефовете предпочитат гражданския договор, защото плащат по-малко осигуровки. Хората на граждански договор се осигуряват само за пенсия и за инвалидност поради общо заболяване.
Не се плаща платен отпуск. Няма ангажимент за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Не дължи и обезщетение при съкращение. Положеният труд по граждански договор не се зачита за трудов стаж, а само за осигурителен.
„Главна инспекция по труда трябва да си свърши работата. По закон тя има всички правомощия когато инспектира и забележи, че човек върши работата си като работник на трудов договор, тя да го трансформира този договор. За съжаление нямаме конкретни резултати. И хората се питат - има ли смисъл да се оплаквам, когато няма кой да ме защити", коментира председателят на Комисията по труда и социална политика в НС Драгомир Стойнев.
От социалната комисия в Парламента обещават да подложат проблема на обществен дебат. Според подадените данъчни декларации през 2012 г., които засягат календарната 2011 г., трудовите договори са намалели с 50 000, а гражданските са се увеличили с около 15-16 хиляди. Тези данни отразяват много фактори като нарастващата безработица, затова не може чрез тях категорично да се правят изводи за ръст на нарушенията.