Европейската комисия се обяви срещу проектозакона на "Възраждане" за така наречените "чуждестранни агенти". Неправителствени организации, синдикати и работодатели у нас също въстанаха срещу текстовете.
Всяко дете в България да има достъп до качествено образование вече 14 години е мисията на фондация "Заедно в час", разказва изпълнителният ѝ директор. Привлекли са близо 600 нови учители в системата и са обучили още 1500 педагози и директори. Самият той е потомствен учител.
Всички стотици учителите от „Заедно в час“ обаче могат да попаднат под ударите на новия закон и да бъдат обявени за "чуждестранни агенти", защото част от финансирането на организацията е чуждестранно.
Реакция и от съвета, в който синдикати, работодатели и НПО-та представляват 3 милиона българи. Те призовават партиите да се разграничат от текстовете на „Възраждане“.
Авторите на закона и днес заявиха, че целта е прозрачност.
„Не става дума за наказване и за строг закон, а за деклариране на чуждо финансиране и обозначаване на хора и юридически субекти, които получават такова. Никой няма да бъде наказван, но ще трябва да се декларира“, обясни Даниел Проданов, депутат от „Възраждане“.
Преди да стане евродепутат от "Възраждане" през 2016 г. Петър Волгин е участвал в НПО - в управителния орган на фондацията "Джендър проект в България" с чуждестранно финансиране.
И тук изниква въпросът „Един път агент, остава ли завинаги агент?“
„Не, когато спре да се получава финансирането, според текстовете на закона, се отписва от съответния регистър, който трябва да бъде създаден“, поясни Проданов.
Европейската комисия също се обяви срещу проекта на „Възраждане“ за чуждестранните агенти.
Малко по-късно Волгин направи коментар по темата в социалните мрежи.
„Разбирам, че законопроектът на „Възраждане“ за осветляването на чуждестранните агенти предизвиква огромен страх у партии, НПО структури и медии. И водено от този страх , цялото евроатлантическо войнство започва да търси несъществуващи проблеми. И, разбира се, намесиха и моето име“, написа той във Фейсбук.