Стартира масова полицейска акция за издирване на произведения на изкуството, откраднати през последните 20 години. Всички издирвани картини и други ценности ще бъдат качени в специален сайт, за да бъде пресечена незаконната търговия с тях.

246 кражби на картини и икони са регистрирани миналата година, въпреки че за последните 3 години случайните и поръчковите обири са намалели 3 пъти, сочи статистиката на полицията. Крадените произведения стигат и до търгове с пълен набор документи.

Подобен шок преживява Емил Чушев след като продава на търг два портрета на художничката Руска Маринова. „Малко след търга дойдоха полицаи и казаха, че тези картини са крадени и трябва да се върнат в полицията. Аз имам всички документи абсолютно, но за съжаление това е без никакво значение”, сподели той.

Фалшификати и копия също се поръчват активно. „От 20-30 години се боря против правенето на фалшификатите, а иначе копия се правят от хора, които не могат да си позволят да си купят скъпи картини, но копията се подписват”, обясни Чушев.

За да се предотврати търговията с фалшификати, всяка картина над 50 години трябва да се идентифицира от комисия от експерти. Ако у нас продадеш неидентифицирана картина, те чака дори затвор. Комисията обаче е само една и за документ се чака с месеци, което отказва купувачите. Затова галеристите настояват за промяна в закона, според която те сами да могат да идентифицират произведенията.

Идентификацията се прави и с друга цел - ако обекта на сделката е културна ценност от национално значение, държавата да има право да го купи първа, преди частните колекционери.