Първите камиони с машини за гласуване вече потеглиха към избирателните секции в страната. Утре местата за гласуване ще бъдат заключени и охранявани от полицейски служители до деня на вота.

Снимка: bTV

От склада, в който се намират мишините за изборите, потеглиха камионите по обяд. Късно през деня те започнаха да пристигат в различни точки на страната. На плаца, но не и в склада при останалите устройства, са една част от така наречените допълнителни машини, които разбуниха духовете през изминалите дни. Те няма да бъдат използвани, увериха отново от ЦИК и от МВР, и остават под охрана до края на втори тур.

Снимка: bTV

И днес недоизяснени детайли по казуса с допълнителните машини за вота. Часове преди първите устройства да тръгнат към секциите от Централната избирателна комисия заявиха, че не са изисквали допълнителна доставка.  По думите на заместник-председателя на Комисията Димитър Димитров  в договора между фирмата доставчик и ЦИК няма клауза за резервни части.

“Какво си е мисли г-н Тодоров в момента в главата? Какво е обяснил, защо се държи като дете в детска градина, обяснявайки, че трябва да сменяме щипките на машините. Нали знаете какво са щипките, те са едни обикновени щипки, с които се слагат преградни пана, с които се изолира прекият достъп до гласа на избирателите. Това ли е проблемът -понеже една щипка ни се е счупила ни дайте нова машина“, заяви Димитър Димитров, зам.-председател на ЦИК.

От „Сиела Норма“ отговориха, че по договор за изборите има нужда от 12 837 машини и към тях  автоматично се получават 427 резервни устройства.

Снимка: bTV

„Това са резервните машини, за да може да поддържаме тези 12 837 машини. Ако искаме да го сравняваме с колите - има 13 хиляди автомобила и се поддържат 400 резервни. Тези 427 машини са част от цената, която ЦИК е платил за тези 13 000 машини. Той е платил 13 000 машини плюс 36 месеца гаранционно обслужване“, заяви Веселин Тодоров, изпълнителен директор на "Сиела Норма" .

По думите на Тодоров ЦИК са уведомени за допълнителните машини, които са собственост на фирмата производител.

„Но, ако не знаят - ето казваме им - има 427 машини за нуждите на гаранционното обслужване“, добави Тодоров.

МВР потвърди, че има 427 допълнителни машини – една част от тях са дошли с камион, други по въздух. Трети пък са дошли в страната още след изборите на 4 април. Никое от тези устройства обаче няма да бъде използвано на вота и остават в съответните складове.

„По всяка вероятност до края на изборите тези машини няма да излязат оттам“, каза гл. ком. Тодор Гребенаров, директор на ГД "Жандармерия".

Камионите с машините и изборните книжа пътуват към секциите при строга полицейска охрана.