Ски патрули, подчинени вече на общините, и еднакви знаци за безопасност по всички писти от следващата зима. Това предвижда наредба на кабинета, която трябва да заработи от 1 октомври.
Всички зимни курорти вече разполагат със собствени ски патрули. Най-общо казано, това са хората, които следят за безопасността по пистите: от мрежите до отнемане на лифт карти, в случаи, когато има скиор, представлява опасност за околните и себе си.
Друга новост е задължително да има поставени еднакви знаци за опасност, указателните табели.
Например, табелите за машинна обработка на писти, опасност, кръстопът или стеснен участък.
Както е и досега на доста места, от следващата зима задължително ще е поставянето на информационни табели за сложността на трасетата.
Те ще са степенувани от зелена писта - за начинаещи, до черна - за много напреднали скиори.
Без зелено
Пистите в Банско са маркирани по така наречената швейцарска система- липсват зелени писти. Има начинаещи скиори и сноубордисти, които може да се пуснат по неправилна писта или по оф писта и да се стигне до много тежки инциденти.
Предотвратяването им е една от задачите на 12-те ски патрула. „Туристите се чувстват спокойни, особено през този сезон, когато допълнително се взеха мерки за безопасността им”, каза Иван Обрейков от „Юлен”.
И ако досега всеки курорт отговаряше самостоятелно за ски патрулите си, сега те ще са обединени от новата наредба и ще са под контрола на кметовете. При необходимост екипите ще се обаждат на Бърза помощ или полицията.
Опасност на снега
Вече трета зима Иван патрулира на Витоша. Налагало му се е да отнема лифт карти на опасни скиори: „Карат с висока скорост, не се съобразяват с останалите скиори и сноубордисти, защото тук има и малки деца”
Същевременно сдружението на ски училищата в планината над София настоява за две нови ски зони за деца. Причината - веднъж научили се да стоят прави на ските, начинаещите са принудени да се спускат веднага по стръмната писта "Лале"-то. Изграждането на нови съоръжения обаче е свързано с обновяването на лифтовете, които отдавна не работят
„Пречката е планът за управление и един пакет от мерки в различните закони, защото тук освен закон за туризма, има закон за горите, за биоразнообразието. Т.е. има няколко закона, които трябва да се синхронизират”, посочи Радослав Пеев от „Витоша ски”.
От фирмата, която стопанисва съоръженията на Витоша, твърдят, че имат готовност да инвестират 50 милиона евро.
От „Зелени балкани” на свой ред посочиха, че от 2012 г. няма законови пречки за обновяване на ски съоръженията, но това не се случва заради липса на пари.