Марин Димитров обжалва постоянния си арест. Той беше задържан заедно със сина си Стефан и бившата шефка на Агенция „Митници“ Петя Банкова за участие в организирана престъпна група.
В съдебната зала адвокатите на Марин Димитров заявиха, че няма достатъчно събрани доказателства срещу него, а здравословното му състояние е влошено.
От прокуратурата контрираха, че изследванията му показват, че няма нужда от хоспитализация, както и че има достатъчно доказателства с оглед събраните показания на свидетели.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Той каза пред съдебния състав, че никога не се е занимавал с контрабанда на каквото и да било. Според съда обаче са налице данни за висока обществена опасност, медицински грижи могат да бъдат предоставени и в ареста.
От съдебния състав стана известно, че според таен свидетел по делото именно обвиняемият Марин Димитров е търсил съдействие от служители на Агенция „Митници“ за организиране на канали.
По време на заседанието от обвинението цитираха и свидетел, който твърди, че в началото на април Димитров е предложил 250 000 евро за назначения, удобни за него, свързани с по-лесната контрабанда.
Апелативният съд остави Марин Димитров в ареста въпреки желанието му да излезе под домашен арест.
На бившия вече директор на Агенция „Митници“ Петя Банкова, Стефан и Марин Димитрови, както и на Никола Николов бяха повдигнати обвинения за участие в организирана престъпна група за търговия с влияние, контрабанда и други престъпления.
Впоследствие обвинение беше повдигнато и на бившия главен секретар на МВР Живко Коцев за участие в престъпна група, в която са участвали Петя Банкова, Марин Димитров и Стефан Димитров.
На 23 април Софийският градски съд постанови най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ на Марин Димитров.
В средата на април пред депутатите от специално създадената да разследва случая комисия председателят на ДАНС Пламен Тончев обясни, че аферата е разработвана повече от девет месеца.
Според него задържаните Марин и Стефан Димитрови, както и митичната фигура в контрабандата Никола Николов-Паскал, са имали влияние върху висши служители от МВР, митниците и съдебната система.
Срещу помощта в каналите те им предоставяли скъпи подаръци. Организираната престъпна група успявала да работи на девет от най-важните гранични пунктове.
Преди дни стана ясно, че Марин и Стефан Димитрови 10 пъти са се срещали с бившия министър Бойко Рашков в Министерството на вътрешните работи. Това се е случвало в периода от 28 май 2021 г. до 30 март 2022 г.
Част от тях са били с продължителност от 10 до 15 минути. Този писмен отговор от МВР прочете на 18 април пред депутатите от Комисията за разследване на корупцията в митниците ръководещият заседанието и Станислав Балабанов от "Има такъв народ".
За bTV бившият вътрешен министър Бойко Рашков заяви, че никога не е отричал, че се познава с Димитрови.
По думите му срещите им са били, за да подадат сигнал за поведението на бившия премиер Бойко Борисов по отношение на свидетели в дело за подкуп, в който бил намесен и бившия земеделски министър Мирослав Найденов и чиито свидетели са били заплашвани с убийство.
Рашков уточни още, че на срещите си с Димитрови е бил информиран и за купуване на гласове на изборите от 2021 г. По всичките случаи според него са започнали дела.