Референдум за излизане на България от НАТО. Идеята на Веселин Марешки, който смята, че Алиансът ограбва страната ни, е част от кампанията на партия „Воля” за европейските избори.

След като през март „Воля” се присъедини към европейските националисти, днес Марешки направи изявлението във Франция, на форум на партията на Марин Льо Пен.

Според него българският народ трябва да се произнесе – да бъдем или да не бъдем член на НАТО. Идеята се поддържа и от депутатите му, защото Алиансът не си изпълнявал функциите.

„Военният министър и президентът ни убеждават за разрухата в армията, ако това е ефектът от 14 години членство, мисля че е крайно време за по-добро решение”, заяви Марешки.

„НАТО се превърна в Алианс, който по-скоро защитава политиката на Америка. Америка създава войни”, каза Кръстина Таскова.

Останалите партии бяха изненадани от идеята. ГЕРБ я отхвърлиха веднага.

„Ако някой днес може да гарантира националната сигурност и териториалната цялост на България, това е само ако сме част от НАТО”, заяви Цветан Цветанов.

Някои се отнесоха с чувство за хумор.

„Вторият човек в държавата излезнал с някакво желание, ми да си го осъществява. Но питал ли е Първия?”, коментира Емил Димитров.

А други обвиниха властта и за това. 

„Това е ГЕРБ – едните им партньори искат излизане от ЕС, а другите им партньори – от НАТО”, заяви Мустафа Карадайъ.

Дори според БСП референдум за НАТО е безнадеждно закъснял. 

„Екзотичните полети на мисълта на г-н Марешки отдавна са престанали да ни удивляват, той трябва да обясни откъде е дошло това”, каза Александър Симов.

Според военния министър идеята е неуместна, но така или иначе никой няма да й обърне внимание.

„Евтин популизъм с цел вдигане на позавехнал рейтинг, това е ясно като бял ден”, каза Каракачанов.

Червените отбелязват, че идеята е свързана с присъединяването на „Воля” към националистите в Европа.

Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев също коментира идеята:

"НАТО е нашата колективна система за сигурност и ние сме длъжни да бъдем лоялни членове – не само на думи, а с реални действия по укрепване на отбранителните способности на Българската армия, заяви Румен Радев.

Юристи са категорични, че допитване за НАТО е недопустимо и от законова гледна точка, защото "референдум по въпроси, уредени в международни договори, може да се произвежда само преди тяхната ратификация". Ние сме ратифицирали Вашингтонския договор още през 2004 г.