Почти сто хиляди са активните случаи на коронавирус в България към днешна дата. Такова голямо число досега не е отчитано от епидемиолозите.
Това означава че малко над 1,4% от населението на България в момента е с COVID-19.
Заболеваемостта в страната продължава да се покачва, показват данните на Единния информационен портал.
През октомври са починали седем пъти повече хора с коронавирус, спрямо октомври миналата година, изчисли професорът математик Николай Витанов.
Въпреки това, за нови мерки здравните власти продължават да не говорят, като се цели да се избегне локдаун. Затягане се споменава единствено от експертите. Предлага се ограниченията да бъдат за уязвимите групи, например възрастните.
Хората над 60 години са с по-голям ваксинационен обхват, а в групата между 12 и 59 г. със звършена ваксинация е всеки пети.
Ваксинирана с 2 дози и планираща трета, Снежана Николова е против възрастните да бъдат ограничавани, само защото са рискова група. „Аз след 2 месеца ставам на 70. За себе си твърдя, че съм активен човек, много се движа и ако ме затворят - ще атрофирам цялата“, казва тя.
Тя е категорична, че мерките трябва да останат в сегашната им форма и да засягат най-вече хората без ваксина. „Да се ограничат хората, които не са ваксинирани. Колко са ваксинираните в болница? Под 1%, а другите всичките са много хитри“, казва Снежана.
Предложението за ограничаването на мерките е на проф. Пенка Петрова. „Най-уязвимата част трябва да са прибере вкъщи, да не се вози в градския транспорт“, казва тя.
Макар и уязвима група, възрастните с ваксина трябва да се разграничават от тези без, казва д-р Михаил Михов. „Определено ваксинираните са по-предпазени, и то в най-уязвимите групи. Така че не е редно те да разполагат с едни и същи права“, коментира лекарят.
Той не смята, че обособяването на конкретни мерки за пенсионерите, като зелени коридори за пазаруване, ще са от полза.
Какви ограничения се обмислят и при какви условия - от здравното министерство не поясниха. Премиерът Стефан Янев обаче заяви, че кабинетът прави всичко възможно, за да укрепи здравната система и да избегне ново затваряне.
Болниците ще са с приоритетни доставки на кислород, стана ясно на среща в здравното министерство. Засега износът на кислород няма да бъде ограничаван.
Един от основните показатели, които се следят е броят на хоспитализираните. В момента в болница са близо 8000 души, като от тях 680 се лекуват в интензивни отделения.