Нерегламентирана намеса от неоторизирано лице е причината за трагедията, при която столичанин загина в асансьорна шахта. Това показва експертизата на Агенцията за технически надзор.
Намесата в асансьорната техника е абсолютно забранена за непрофесионалисти. Все по-често обаче от Агенцията за технически надзор се сблъскват с фрапиращи случаи.
Само за последните 2 месеца са регистрирани 5 такива в района на София.
„Самозвани специалисти, любители-техничари или бивши служители на асансьорни сервизи и всякакви други подобни хора, със склонност към ровичкане по съоръженията, да правят намеса в тези съоръжения. Такива неща в никакъв случай не трябва да се случват”, заяви главният секретар на ДАМТН Валентин Чиликов.
В блок 2 в столичния квартал "Илинден" със заповед, асансьорът е спрян, защото е опасен. Той обаче продължава да се използва. Въпреки че съоръжението няма договор за поддръжка и други технически документи, изисквани от Техническия контрол. И въпреки че самите жители на блока смятат съоръжението за рисково.
При нерегламентирано вмешателство в асансьорната техника, сигнализирайте фирмата, който го обслужва и Агенцията по метрологичен и технически надзор.
Ако имате съмнения и за кражба на ток, алармирайте електроразпределителното дружество.
„Там глобите са понякога повече от символични или можем да кажем, че средно е 200 лева на акт за установяване на административно нарушение. Което е изключително символично и в тази посока ние правим предложение за промени”, коментира Чиликов.
От Българската асансьорна асоциация настояват заедно с предстоящото саниране на жилищата да бъдат сменени и асансьорите. Според председателят на асоциацията, над половината от тях са потенциално опасни.
Предстои приемането на нов Закон за техническите изисквания към продуктите, в това число и асансьорните инсталации в България. В него санкциите за нерегламентирано въздействие върху тях трябва да се увеличат драстично, твърдят експерти.