Аутистичните личности са в пъти повече от всички останали диагнози“, каза в студиото на bTV Христина Бабалова от сдружение „Аутизъм, образование, бъдеще и възможности“, майка на дете с аутизъм. 

Психологът Весела Банова коментира случая с изчезналото 12-годишно дете в Перник така:

„Това е дете, което трудно би откликнало на поканата на един непознат възрастен да тръгне с него. Водещото при децата с аутизъм е, че те избягват живото общуване, държат дистанция. По-скоро нещо го е привлякло“, казва психологът. 

В България няма статистика за това колко са децата, страдащи от аутизъм и каква част от тях са интегрирани.

„На пръв поглед човек вижда едно ходещо дете, играещо, весело и си казва какво му има на това дете. Хората трябва да разберат, че за тези деца, младежи и възрастни, защото аутизмът не свършва на 18, трябва да се полагат ежедневни грижи. Всяко дете е различно, но трябва да се работи с тях ежедневно - с логопед, психолог, ресурсен, ерготерапевт“, казва Христина Бабалова.

По думите на психолога Весела Банова проблемът е свързан с тяхното включване в образователна учебна среда.

„Те искат грижи както всички останали деца, но хората, които са с тях трябва да познават начина, по който е организиран техния свят, начина, по който те възприемат времето, пространството, хората“, доъплни още Весела Банова. 

Според Христина Бабалова масово учителите у нас не са подготвени за работа с такива деца.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement