Почит към служителите на Българския Червен кръст, загинали при катастрофа край Монтана вчера. Местната власт обяви ден на траур, а вратите на БЧК Монтана затвориха.
Сред жертвите е Мая Ройдева – директор на областната структура. Тя, както и колегите ѝ Надка Чипева и Розалин Лазаров, са дългогодишни служители на организацията.
Мая, Розко и Надя – имена на приятели, лица на доброто. Фатален сблъсък на пътя отнема живота и на тримата за секунди. Благовеста работи с тях от 27 години.
„От 27 години сме заедно. Те са ми повече от семейството дори“, разказа Благовеста Нончева.
За последен път преди дни са заедно на терен в наводнените села, за да раздават храна и вода на пострадалите.
„До последния момент се радвахме толкова много, че сме доставили първата необходимост на място на хората там. Целият живот им е минал в това“, добави Благовеста.
Офисът на организацията спря работа за пет дни. Община Монтана свали знамената пред обществените сгради и потъна в траур. Местната власт загуби партньори, готови да се отзоват винаги.
Димитрина познава отлично работата на Мая Ройдева, включително в непосилно тежките години на пандемията от COVID-19.
„Тя нямаше страх от COVID-19, нямаше страх от заболявания. Колко много дарения раздадохме по хората, влизахме по къщите, докато всички останали се бяха затворили, бяха се уплашили.“, спомня си Димитрина Колова, директор на „Домашен социален патронаж“-Монтана.
В регионалното ръководство на БЧК в Монтана е и отец Николай, на когото предстои да посрещне болката на опечалените.
„И да знаят, че винаги ще бъдем с тях. Техният труд, тяхната саможертва да помагат беше до последния им миг. Очи в очи със страданието на хората. Бог да ги прости и нека Бог всели душите им във вселенията на праведните, защото техният живот не е минал напразно“, каза отец Николай.
Защото е казано – „който положи душата си за своите приятели, вратите на царството небесно са отворени“.
От Българския Червен кръст изказаха съболезнования на семействата на своите служители.
„Те не бяха само служители – бяха хора с големи сърца, отдадени на хуманността, съпричастието и помощта към другите. Служителите на БЧК дават надежда в най-трудните моменти, а тези трима достойни хора го правеха с истинска отдаденост всеки ден“, посочват от БЧК.
„Изказваме най-искрени съболезнования към техните семейства, близки, колеги и всички, които ги познаваха. Загубата е тежка не само за общността на БЧК, но и за хората, които разчитаха на тяхната помощ“, добавят от организацията.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK