„През следващото денонощие мъглата в София и останалите райони в България ще се разсее“, съобщи БГНЕС, позовавайки се на Анастасия Кирилова, дежурен синоптик в НИМХ.
 
Вече 4-ти ден в София има гъста мъгла. „Това се дължи на влиянието на висок баричен гребен и антициклонално барично поле“, добави Кирилова.

Вятърът в цялата страна е минимален и тих, а в софийското поле мъглата се задържа най-дълго, заради „негативното“ си разположение, намира се на много ниска надморска височина, 560м. „Това е типична зимна обстановка и атмосферните промени са нормални, за това време от годината“, допълни Анастасия Кирилова. 

Причината за трайната мъгла е температурна инверсия. В ниските слоеве на атмосферата температурите са по-ниски отколкото по високите части. Пример за това е, че на 1 януари температурата в София беше -1 градус, а на Черни връх беше +5 градуса. Това даде възможност на любителите на планинските спортове да се възползват от доброто време по високите части. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В София обаче, мъглата преобладава. Други места в България, които в момента са изправени пред мъгливото време са в Дунавската равнина, Горнотракийската низина и котловините в Западна България. На повечето от тези места мъглите не са трайни. 

„Причината мъглата да е все още налице в София е, защото се намира в котловина и когато няма динамика в атмосферната циркулация, няма какво да раздвижи тази температурна инверсия“, уточни Анастасия Кирилова и подчерта, че това ще се промени на 3 януари срещу 4 януари. В петък следобед можем да очакваме ветровете в София да се раздвижат и усилят, което ще позволи мъглата да се разсее от новосъздалата се по-студена атмосферна динамика. Очакват се дъждове и снеговалежи след промяната на обстановката. 

Кирилова обясни още, че при такива атмосферни промени и условия на температурни инверсии, приземното замърсяване се увеличава, и концентрацията на различни замърсители става по-голяма. Това позволява на фини прахови и други частици да се задържат в атмосферата. Допълните източници на отопление на твърдо гориво спомагат за замърсяването. В случая в София трафикът на коли е слаб и не влияе. 

Концентрацията на фини прахови частици е повишена в София, Дунавската равнина и Горнотракийската низина. Това ще премине бързо с идването на съботния ден. „На практика, очакваме в събота през деня вече да няма мъгла“, заяви още Кирилова.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK