Слаба реколта от слънчоглед и царевица отчитат производители от страната тази година.

На места дори унищожават слънчогледа, защото е по-евтино, отколкото да го събират.

В землището на хасковското село Димово Любомир Тенев отглежда 500 декара слънчоглед, от които 350 градушката унищожава. И вместо да прибира, сам унищожава реколтата.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Ако от тази нива пусне примерно от порядъка на 10-20 кг, не е икономическо изгодно да пускаме комбайн“, обяснява земеделецът.

Градушката пожалва нивите на Георги Тенев от съседното село, но сушата проваля реколтата му.

„Каквото трябва, всичко направихме. В смисъл - торене, пръскане, всичко това е направено. Посевите бяха добре в началото, но като засуши и всичко се провали“, разказва Георги.

При среден добив от 120 килограма от декар слънчоглед, земеделецът пресмята, че е на загуба.

Разходът на Любомир е около 180 лева на декар.

„Ако сметнем, че от площи, които не са ударени от градушката, сме изкарали 120 кг по 80 ст., тоест приблизително около 90, 100 лева. Значи загубата ни е между 80 и 90 лева на декар“, добави той.

В Русе отчитат и слаба реколта от царевица.

Заради продължителните жеги тази година прибирането на реколтата започва поне две седмици по-рано от предвиденото. Това, според земеделците от хасковско, също води до по-ниски добиви.

„Дни за земеделието е много време. Сортове има с по-късна вегетация, по-рано трябва да сеем, иначе изход няма“, допълни Георги Тенев.

Единствено при пшеницата тази година добивите бележат ръст. В житницата на България – Добруджа например, отчитат добив от 670 килограма от декар, което е със 100 килограма повече от 2023 година. Но цената на пшеницата е с 10% по-ниска от миналата година.