Листовки ограмотяват туристите в Слънчев бряг как да изкарат ваканцията без кражби, а полицаите в курорта ходят на курсове по английски. Като цяло обаче, полицейската статистика отчита, че най-големият курорт на морето е станал по-безопасен, въпреки че не минава и ден без кражба.
Семейство пенсионери от Беларус дълго ще помни почивката си у нас, особено последната вечер.
„Снощи, от шкафчето до леглото ни, откраднаха всичките ни пари, паспортите, медицинската застраховка, билетите, дори венчалната ми халка,” сподели Лидия Бордзугова. „Изчислили сме загубата на 1000 долара”, добави съпругът й Виктор.
Някои туристи остават дори без цигари и обувки, докато спят. Въпреки това от полицията отчитат спад на кражбите. Намаляла е и миналогодишната напаст - джебчийките, които влизат в ролята на проститутки, за да обират почерпени летовници.
„Те са доста добре облечени, трудно се различават, с чисти дрехи, ловки, умели, но по принцип са едни и същи и ние ги разпознаваме добре,” казва Румен Гюлемеров, велополицай от РУП-Несебър.
Най-модерни напоследък са кражбите от банкомати, затова и полицаите по морето са преминали през обучение, за да разпознават опасните устройства.
„Нарядите проверяват банкоматите за скимиращи устройства. Характерно е, че се крадат данни от картите и после в други държави сумите се изтеглят. Миналата година това беше в Перу, град Лима,” обяснява Генчо Памукчийски, началник сектор „Охранителна полиция", РУП-Несебър.
В Слънчев бряг дежурят и полицаи от вътрешността на страната. Общо 130 униформени през юли и август ще помагат на местните си колеги. В курорта се разпространяват листовки на три езика с указания как да се предпазим от различни кражби.