Председателят на комисията по здравеопазване в парламента проф. Костадин Ангелов сезира ДАНС и МВР с искане за проверки на фирми, изнасяли лекарства.
12 медикамента са временно или постоянно спрени от търговската мрежа у нас, за 21 има сигнали, че не достигат. Това сочи доклад на Изпълнителната агенция по лекарствата, публикуван днес на сайта на Народното събрание.
В списъка с медикаменти в недостиг е и инсулинът, за чиято липса ви разказахме многократно в bTV. Според фармацевти обаче липсващите лекарства са над 400.
Здравното министерство предлага нова формула, с която повече на брой медикаменти ще попадат в списъка със забрана за износ. В него вече ще влизат и лекарствата, за които има планирано временно или постоянно спиране на продажбите. Обсъждането на предложенията е до 7 септември.
В края на юли ви срещнахме с Ивелин, който страда от диабет. Показахме ви и трудностите докато търси инсулин. След репортажа, зрител на bTV му помага с количество от лекарството, а по-късно Ивелин успява да си го купи и от аптеката. Така има инсулин за следващите два месеца.
„Говорих с моя ендокринолог, ако толкова липсва, да ми изпише друг инсулин, но смяната също не е препоръчителна“, каза Ивелин.
В Изпълнителната агенция по лекарства са постъпили сигнали за липсващи лекарства при диабет, антитромбозни, за хепатит Б, противосъсирващи- 21 сигнала за последните три седмици. Но от Асоциацията на собствениците на аптеки казват, че проблемът е дори по-сериозен.
„Липсват над 400. Ако министерството черпи информация от сигналите или СЕСПА, то на практика не е наясно. Защото тази информация е невярна и ограничена“, каза председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.
В аптечната мрежа все още трайно липсват 7 вида инсулин.
„Сигурен съм, че ще възникнат проблеми с инсулините, които са налични - защото когато се прехвърлят много хора от един на друг, рискуваме и наличните да станат дефицитни“, посочи Костов.
В своя публикация председателят на здравната комисия в парламента Костадин Ангелов посочи, че липсите на лекарства у нас се дължат основно на паралелен износ от България.
„Затова вече сигнализирах на министъра на вътрешните работи и председателя на ДАНС, с молба да извършат проверки на фирмите, изнесли тези медикаменти“, подчерта Ангелов.
В отговор до bTV от здравното министерство посочват, че предлагат нова формула, с която повече на брой медикаменти ще попадат в списъка със забрана за износ.
Това ще отговаря на реално подадените от хората сигнали за липси.
В забранителните списъци вече ще влизат и лекарствата, за които има планирано временно или постоянно спиране на продажбите. Както и тези, чиято продажба се спира, в резултат на непредвидими обстоятелства.
А Ивелин се надява темата за липсващия инсулин завинаги да остане в миналото.
„И преди месеци намирах, следващият - пак го няма. Проблемът е налице“, посочи той.