Липса на прозрачност в работата на институциите. Това показва проучване на програмата "Достъп до информация", проведено през януари
Едва 13-ет от 490 институции у нас са публикували бюджетите си, а 54-ри - финансовите си отчети. 90 % от всички са спестили информацията за възложените от тях обществени поръчки.
Според проучването, най-прозрачна е община Добрич.
„Има информация за обявени обществени поръчки, за сключените договори, но самите договори липсват" обясни Стойчо Стойчев, жител на Добрич.
От всички 490 институции е поискан последният сключен договор за обществена поръчка през 2012-та.15 % не са го дали, други - дават само частичен достъп като заличават името на изпълнителя и цената на договора. Въпреки, че информацията е достъпна на страницата на Агенцията за обществени поръчки.
„Смешно е защото тази информация в самата институцията би трябвало да знаят, че я има в интернет", обясни Гергана Жулева, изп. директор на програма „Достъп до информация".
В дъното на класацията за прозрачност е община Симитли.Освен информация за възложени обществени поръчки, на сайта й липсва списък с подалите декларации за конфликт на интереси, както разрешителните за строеж.
Кирил Младенов, който е служител на община Симитли и отговаря за администрирането на сайта обясни, че община Симитли работи съвсем прозрачно и има сайт, има и табло за обявления.
Предоставянето на обществена информация по електронен път е безплатно. Електронен подпис не се изисква.