Каква е ситуацията в най-голямото формирование на армията и какви са проблемите пред сухопътните войски, които са гръбнакът на въоръжените сили? 

Бригаден генерал Деян Дешков командва най-голямото формирование в армията и смята, че дълги години проблемите на въоръжените сили са решавани на парче.

„За мен най-спешно внимание трябва да се обърне какъв да бъде обликът на сухопътните войски в буквален смисъл - как да изглеждат със способности и с материалното състояние, което да бъде вътре, започвайки от бойната машина, преминавайки през логистиката, артилерията и стигайки до обикновения войник", заяви той.

Според военния министър армията не е финансирана адекватно дълги години.

"Вече близо 18 г. България е в НАТО и от самото приемане в пакта държавата на много нива, като че ли прие с облекчение, че някой друг ще ни пази по-добре, отколкото ние да инвестираме в собствените си въоръжени сили“, заяви Стефан Янев.

В последните 10 г. дори не са купувани боеприпаси затова в новия бюджет са предвидени 50 милиона.

„Жизненият им цикъл привършва и се нуждаят от обновяване. Те стават опасни дори и за използване при тренировки и затова армията се освобождава от тях", добави той.

„Има достатъчно боеприпаси, като бройка, но това са боеприпаси останали от старата масова армия. Ще дойде момент да ги утилизираме, защото срокът за годност им е изтекъл“, добави Деян Дешков.

В последната година в 61-ва бригада Карлово постепенно са привлечени нови кадри, но това не решава въпроса цялостно.

„Теоретиците за изграждане на въоръжените сили са казали: „В мир се готвиш за война. Тя може и никога не трябва да достигне границите, но ако достигне е твърде късно вече да се готвиш", допълва Дешков.

Средствата, отделени за персонал и попълване на вакантни длъжности, тази година са 77 млн. лв. Вакантните места в армията надхвърлят 5000.