Всяка линейка трябва да се отзове на повикване или инцидент до 20 минути от подаването на сигнал според златния стандарт. В момента по програма на Здравното министерство екипите на Спешната помощ преминават курсове за най-новите методи на реакции при спешни състояния.

Обучението на лекари и медицински специалисти се провежда в болница „Пирогов”. Досега през курса са преминали 3 500 души. До края на годината ще бъдат обучени още 3 000 работещи в Спешните центрове.

Повечето екипи от Спешните центрове са добре подготвени, твърди д-р Христо Юруков, който е един от преподавателите в програмата.

„Трябва да изчистим неяснотите в поведението, в критичните състояния на пациентите, които най-често възникват и за които най-често са упреквани колегите от Спешната помощ,” коментира пред bTV д-р Юруков.

Новите умения лекари, медицински сестри и фелдшери упражняват върху специални манекени. Куклите реагират на всяка грешка или на правилно извършена манипулация.

Досега през курса са преминали половината от работещите в спешните центрове. Според д-р Юруков Спешната помощ е основно училище за всеки новозавършил лекар. „Проблемът е, че все по-малко млади лекари идват на обучение и не искат да работят в спешната помощ,” оплаква се той.

Сестра Антоанета Петрова и колегите й от спешния центъра в Силистра са преминали обучението. „Само десетина души на обучението бяха на моята възраст. Останалите бяха доста по-възрастни. Никой не иска вече да работи в Спешните центрове,” допълни сестрата. В Спешния център в Силистра има 18 незаети места.

Директорът на ЦСМП-Силистра д-р Фанка Пачева разказа, че в нейния център работят медицински специалисти, фелдшери, от други, съседни на Силистра области. Всички те пътуват и поемат сами пътните си разходи за 12-часовите дежурства.

На курса в „Пирогов” екипите се обучават със съвременна апаратура, която трябва да има налична в линейките. Практиката обаче поднася изненади. „Линейките се нуждаят от профилактика, от ремонти. Климатиците вече не работят. Не знам как пациентите биха издържали, ако лятото ги качим в нагретите линейки,” оплака се шофьорът Стефан Неделчев.

Директорът на „Пирогов” доц. Стоян Миланов изрази надежда спешната помощ, която пациентите получават в болницата му, да се извършва със съвременна апаратура и техника.