Здравната каса ще определя колко и от какво да боледуваме следващата година. През 2013-а се въвеждат лимити за броя на пациентите за всяко лечебно заведение. Лекарите прогнозират връщане на болни и листи на чакащите.

Новата методика за плащане на болниците все още не е факт. Представена е само за обществено обсъждане. И в момента болниците имат фиксирани бюджети, но сами си разпределят парите, а ако касата прецени, че имат оправдан преразход, им заплаща и допълнителни суми над бюджета.

С новите правила се предвижда всичко да е ясно предварително - колко пациенти ще влязат и дори по какви клинични пътеки, т.е. колко хернии и язви например ще лекува всяка една болница.

Разрешено е все пак лимитите да се надхвърлят с не повече от 3%, но след изрично разрешение на касата и то ако се компенсира през следващото тримесечие. Всяка болница ще трябва да гарантира 30% спешен прием и 70% планов.

От Здравната каса обясниха, че промените се налагат за да се намери по-справедлив метод за разпределение на парите. От касата дебело подчертават, че основното за тях са потребностите на пациента и това ще е най-голямото правило при планирането на съответния брой болни и клинични пътеки. И тъй като целта на новите правила не била да увеличат парите в касата, затова от там не дават отговор колко пари биха постъпили допълнително по новата методика.

Какви ще са последствията за пациентите обаче. Отговор на този въпрос може да даде примерът с болницата в Бяла Слатина, която обслужва 20 хил. пациенти, включително и от съседни общини. Според медицинските работници прогнозирането на броя пациенти и вида на техните заболявания е нереално.

„Това да не са колко чували с картофи ще продадеш, колко ябълки или круши, това е животът на децата, на населението,” коментира Валя Червеняшка, старша сестра в Детско отделение на МБАЛ-Бяла Слатина. „Ето например - последните два месеца аз имам много остри чревни инфекции, масово деца, ми те, ако ми определят 30, за тия два месеца аз имам 60, как, ще връщам децата ли?”

И в момента болниците имат фиксирани бюджети, но сами си разпределят парите. Всяка болница ще трябва да гарантира 30% спешен прием и 70% планов. Според пациентските организации новите разпоредби противоречат на поне два закона - за здравното осигуряване и за защита на конкуренцията.

Според д-р Сточно Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването целта на промяната е да се орежат още парите на болниците. Той прогнозира, че разликата ще бъде с между 10 и 30%. Проектът не предвижда да се взима под внимание резултатът от лечението.

„Нас, пациентите ни превръща в счетоводни единици. На практика се въвежда принципът - болният върви след парите. Това е окончателна победа на администрацията и Здравната каса над медицината в България,” коментира Кацаров.

Лекарите се опасяват, че дори и да се определят в началото на годината, парите няма да стигат, ако не се повиши стойността на клиничните пътеки. И болници като белослатинската, с дългове от порядъка на няколкостотин хиляди лева, ще бъдат принудени да затворят врати. Промените все още не са факт. В момента са предложени за обществено обсъждане.