Регионалният министър Лиляна Павлова заяви пред bTV, че проверката, назначена към ДНСК е установила, че се изграждат повече къщи и складове на обекта, отколкото е разрешено. „Проверката цели да се разбере дали строежът отговаря на закона и на разрешителното и стана ясно, че не отговарят”.

Тя уточни, че се строят повече къщи и складове, от колкото е разрешено. „Има акт за спиране на строежа и надстроените къщи трябва да бъдат премахнати. За сега строежът спира докато сторителят не го приведе съгласно закона”, категорична беше Павлова.

В София в защита на Иракли излязоха над 2000 души. Полицията разреши говорителите да ползват за трибуна служебния им паяк, а протести имаше и във Варна и Пловдив.

„Ние подозирахме от самото начало, че има нередности по строителството на Иракли, но сега си отвориха очите - просто до сега бяха затворени по една или друга причина”, допълва Андрей Ралев.

Еколозите готвят проект за национален парк Черноморие, който да защити всички незастроени кътчета по брега.

По-рано пред деня стана ясно, че през 70-те години на миналия век с решение на ЦК на БКП е изграден пионерски лагер на брега на морето. После нивите са върнати на хората от село Баня. А сега там се строи комплекс с 27 къщички, резиденция, басейни и плажни барове.

„Всичко е било пионерски лагер, с постройки. По 400 деца на смяна най-малко от община Триадица, и по над 100 служители", заяви Янка Чакърова.

Екоминистерството защити проекта, като заяви, че инвеститорът е извървя цялата процедура по закон. „При това пионерски лагери за много повече, отколкото се предвижда в инвеститионното предложение - нищо няма скрито, нищо няма нередно.Не е постъпило нито едно възражение по време на общественото обсъждане”, коментира Нона Караджова.

Според гражданските организации обаче екоминистърката не е приложила правото си да забрани строителство по закона за защитените територии и това е направило възможно разрешението за частично строителство.

„Ако отиде на място от снимките - се вижда как на самия бряг върху дюни се натрупват строителни отпадъци, издигат се диги, изсича се гора, което го няма в ОВОС-а”, обясни Надежда Максимова.

Според строителя дигите са защитни, а проектът е сведен до 100 обитатели. „Застрояването е под 15%, това значи, че никъде няма отсечено дърво. Изцяло пречистването се поема от пречиствателната станция, която е на територията на плаж Вая, не на плажа, а в наш имот, ние я изградихме и тя има разрешение за ползване”, коментира Добрин Иванов.

Днес следобед строителната инспекция започна проверка на място дали има отклонения в параметрите на застрояване. Проверка е разпоредена и от областната управа на Бургас, която трябва да е готова с резултатите до четвъртък. Иначе вилите на брега на морето са само първият етап от проекта за нов курорт. Вторият включва още 100 декара на мястото на някогашните лозя.

„Нека да се разберем - Иракли, Кара дере, Камчийски пясъци защитени зони ли са или туристически комплекси. Нямаме ли достатъчно по Черноморието?”, допълва Максимова.

Ако нямах волята да издам тия заповеди за забрана на строителството, там до момента щеше да е застроено и щеше е да един малък Слънчев бряг”, категорична беше министър Караджова. Според министъра днешният протест е тенденциозен.

Хората тук твърдят, че няма нищо тенденциозно и партийно, а те налагат един граждански контрол върху работата на институциите. Еколозите припомнят, че настоящото правителство още преди 2 години обяви, че планира отново да обяви Камчийски пясъци за защитена зона, но до момента това не е направено.

Министър Караджова заяви, че до няколко месеца ще издаде заповед за защитена зона Камчийски пясъци, но чака резултатите от работа на екип от БАН.