За да избегнат дългото чакане, много пациенти избират да се имунизират при личните си лекари, но и там има недостиг на ваксини, както и струпване на недоволни граждани.
Личните лекари в Пловдив сигнализираха, че няма с какво да имунизират желаещите. Над 200 души са записани за ваксина в практиката на доктор Ситников.
Той обаче твърди, че досега не е получил нито една ваксина и не знае колегите му в Пловдив да са получавали.
Опашките пред кабинета растат, но чакането е без резултат.
Тази сутрин джипитата получили писмо, че ще им бъдат разпределени по пет флакона, или - да поставят 50 ваксини.
„Това прави конфликт между пациентите, всеки иска да се ваксинира, дозите са малко, от сутринта имаме пациенти“, каза медицинската сестра Мария Харис.
По-късно от здравната инспекция уточниха, че ваксините всъщност са още по-малко. По един флакон на джипи, който стига за 10 имунизации.
„В момента са такива възможностите, аз разчитам на ритмични доставки, тъй или иначе хората ще си получат ваксината, само че във времето, ще се наложи да бъдат по-търпеливи“, заяви директорът на РЗИ Ваня Танчева-Манчева.
Единственото място, където поставят ваксини в Пловдив, е в денонощен кабинет в частна болница, но и там бройките са ограничени.
Съвсем различна е ситуацията в Монтана- там опашки няма пред нито един от зелените коридори. Димитър идва от Берковица.
"Няма и опашка и е супер. Няма да чакаме и направо се ваксинираме“, каза Димитър Ангелов.
"Има сравнително слаба активност, няма опашки, минават спокойно, обясни д-р Лора Господинова, специалист по инфекциозни болести.
Спокойно е и при личните лекар:
"Интерес има, но има и два зелени коридора в града: в РЗИ-то и в болницата, които ще работят денонощно“, съобщи общопрактикуващият лекар д-р Петьо Иванов.
До днес са ваксинирани около 2700 жители на региона.
Последните данни за ваксинирането показват: 2685 имунизирани за денонощието, като с тях общо поставените дози са над 247 000.
332 са потвърдените нови случи на COVID-19 при над 2500 теста, което прави 13,1% положителни проби.
В болница са 4744 души. Починали са 24-ма души, а над 400 са излекувани.