Проблемът пред масовата ваксинация е в логистиката, свързана с осигуряването на ваксини, а не в готовността на личните лекари да извършват тази ваксинация. Това е изводът от анкета, направена сред джипитата, проведена от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.

В проучването са участвали са 607 джипита от цялата страна. 

По техни данни личните лекари са заявили към 12.03. общо 67 530 дози, а да получили 19 080 броя. 75% от джипитата са получили между 10-40 дози, което по думите им е крайно недостатъчно при положение, че са поискали между 50 и 200.

Снимка: НСОПЛБ

„Има внушително несъответствие между заявени и получени дози ваксина, което води до лишаване от възможност за изпълнение на масова имунизация от общопрактикуващите лекари въпреки явната и заявената готовност от наша страна, както и желание от пациентите“, се посочва в изводите им.

Снимка: НСОПЛБ

От анкетата става ясно още, че близо 10% от джипитата е трябвало да посетят над четири пъти Регионалните здравни инспекции, за да получат дози, като е имало случаи да си тръгнат и с празни ръце. Едва 30% от тях са ходили само по веднъж.

От отговорите на личните лекари се разбира, че им се е налагало да чакат средно по час и половина, за да получат дози. А под 2% са били снабдени с иРНК ваксините на „Модерна“ и „Пфайзер“, въпреки че над 60% от пациентите им са искали да се имунизират с тях.

Снимка: НСОПЛБ

„В условията на пандемия и кампания за бърза, масова ваксинация институциите са длъжни да осигурят максимално гъвкава логистика. Има огромен брой хора в риск, които не могат да се възползват от бърза и удобна ваксинация“, посочват джипитата.

Снимка: НСОПЛБ

Те настояват приоритетно да се доставят до общопрактикващите лекари необходимите дози за ваксинирането на заявилите се при тях пациенти. 

Според тях трябва на електронната страница на всяка РЗИ и здравното министерство да има информация за наличните и предоставени вид и брой дози ваксини на личните лекари и пунктовете за имунизация, която да се актуализира ежедневно.