Пътищата там са черни, кални. Къщите стари. Счупени прозорци, проядени дървени греди, стари каменни зидове. Тук-там пушат комините на стари печки. Две или три, защото само толкова са живите там.
Лицата им са ярки, а животите почти невидими. Евгений Димитров разказва за последните жители на малки български села. Спомените от срещите с тях той запечатва в снимки и видео, които качва в интернет. В проекта му, наречен "Невидимите" се включват и други млади българи.
Евгени работи в център за приобщаващо образование, а преди това няколко години е учител в училища от няколко малко населени места. Преживяното го променя. Това го вдъхновява да пътува из страната със свои приятели и да запечатва историите на хората от малки български села, докато все още ги има.
„Искам да покажа на градския човек всичко това, което той може би дори не осъзнава, че е ежедневие за хората от обезлюдените български села и да създадем една сетивност за това как изглежда България, която не задължително виждаме и не задължително забелязваме. Когато започна този проект, още нямах представа за това какво ни очаква и какви хора и как ние бихме могли да им помагаме”.
По данни на Националния статистически институт в България има 605 села с население от 0 до 10 души. Евгени разказва за най-въздействащите му срещи.
Първата такава е със семейството на Борис от село Вихрен.
„Тогава за пръв път бях в ситуация, в която не знаех дали е редно да пиша, дали е редно да снимам, да кажа, да разкажа. Запознахме се с Борис. Жена му беше болна и не можеше да му помага в работата, което беше изключително тежко. Освен това, беше ухапана от куче – овчарско куче и то съвсем скоро. Това е село, което е откъснато. Те нямат транспорт, следователно е много трудно непосредствено след такова събитие да потърсят адекватна медицинска помощ. Погледнахме раната, дадохме й някакви насоки, но разбира се трудно можеш да направиш нещо извън болница.”
Друга любима среща на Евгени е тази с баба Тодорка.
„Тя е човек, който не се влияе от стереотипите, които царуват в нашето общество, да речем по отношение на ромите. Разказа ни история за това как тя няма страх да приюти едно ромско семейство, изпаднало в беда и осъмнало в това село. Животът й там не е никак лесен, въпреки това, обаче тя се справя и не се оплаква.”
„Опитваме се да показваме нещата такива, каквито са и, да, има тъга, има самота, но има и много щастие и много радост.”
За Евгени българското село е извор на мъдрост. Завръщане към истинското. Той подканва всички млади хора да отделят по няколко часа от своя ден, за да направят по-пъстър и ведър.
Снимки и видео: Невидимите
@Николай Николов (съосновател на проекта) – https://blindspotbg.weebly.com/
@Мария Ангелова – https://203challenges.com/
@Мария Ангеловаhttps://mariyaangelova.portfoliobox.net/
@Василка Зимбилева
@Томислав Рашков
В проекта участват още: Нина Ружина, Петя. В. Димитрова