Тенденцията е лихвите по депозитите да намаляват. Това съобщи в предаването „Лице в лице” банкерът Левон Хампарцумян.
„Държането на пари в кеш има други рискове – може да ги изядат мишките, може да ги откраднат бандитите, да ги похарчат роднините”.
Ако някой иска да печели от парите си без директно да ги инвестира в нещо, да ги използва като капитал - има други недепозитни спестовни схеми с взаимни фондове, с инвестиции на борсата. Там доходът ще е по-голям, но и рисковете ще са по-големи, каза банкерът и поясни, че КТБ е бил един от факторите, който е поддържал лихвените нива относително високи, а сега средата се е нормализирала и ние приличаме на останалата част на Европа.
„В момента тенденцията е това. Когато ЕЦБ види, че има опасност от висока инфлация, което още не е станало, ще започне да вдига основната лихва, това ще повлияе на другите лихви, така че тези пари, които са грубо казано напечатани и пуснати на пазара, за да се преборим с последствията от кризата, когато инфлацията започне да ги яде Централната банка ще започне да увеличава лихвите, за да прибере част от тези пари при себе си, за да не стане свръх инфлация.
Ако човек иска да запази стойност или да направи някаква спекулация, може да не отлага покупката на жилище или да си направи една хубава екскурзия, или да спечели още пари, така че да бъде зает с нещо, да ги използва като капитал – да научи един език, да се усъвършенства".
Кредитите за бизнеса също поевтиняват, допълни Левон Хампарцумян.
"След кризата от 2008 година бизнесът се научи да живее с по-малко кредити, защото видяха, че свръх задлъжняването на корпоративния сектор не е най-доброто нещо. В добри години е добре, в лоши години става много трудно. Фирмите по-бързо въртят парите, което е хубаво, по-внимателни са, когато преценяват възможностите си да вземат кредит. Същото се отнася и физическите лица".
Лошите кредити са с една тенденция на много слабо намаление. Най-вероятно малко сме преминали дъното на лошите кредити. Икономиката на България, ние не си я харесваме много, защото расте с около 2% - това много не се усеща, освен от икономически най-активните хора, но всъщност ние в момента сме в растяща икономика.
60% от стопанския оборот в България е в частния сектор. Европейските проекти са хубаво нещо, но те малко разглезват бизнеса и икономиката. Ако целта на икономиката е усвояване на европейски средства, осъдени сме на усвояване. Положително е, че сме в състояние да вземем повече. Много важно е с тези усвоени пари какви програми и какви проекти правим, защото виждате, че някои от тях са много странни, други са полезни.
Съотношението между полезно усвоените пари и безсмислено усвоените пари трябва да бъде в полза на първите, каза банкерът.