Депутати от Коалиция за България предлагат финансова компенсация за семействата на деца, които са останали извън детските градини. Ако намерението стане факт, общините всеки месец ще плащат на родителите сумата, която се дава като субсидия за издръжката на дете в забавачка.
Тримата парламентаристи са внесли предложение за промяна в закона за народната просвета, с което кметствата да се задължат да изплащат компенсация на родителите, ако не са осигурили място за детето им в градина.
„Според нас това е справедливо, дисциплиниращо и най-вече помага на родителите, които така или иначе са онеправдани, защото няма място за техните деца,” коментира депутатът от левицата Георги Кадиев.
Всеки месец общините субсидират издръжката на децата в градините. Идеята е за неприетите тази сума да се дава на родителите, а парите да осигурява всяко кметство. В Пловдив става дума за 90 лв. на месец, а в София, където е и най-големият недостиг на места – 120 лв.
В Столичната община са скептични за ползата от предложението. „Ресурсът е ограничен и това ще означава да бъдат отделени средства от други пера, тоест това ще е за сметка на нещо. Точно защото средствата са ограничени, ние сме убедени, че в такава ситуация по-отговорното, по-дългосрочно управленско решение е строежът на нови детски градини,” коментира зам.-кметът Тодор Чобанов.
Родители също се обявяват против идеята, ако компенсациите са за сметка на строежа на нови градини. „Ако средно 120 лв. е предвидено да бъде компенсацията за дете, което не е прието в детска градина, това облекчава, но не решава въпроса за семействата,” коментира Елена Христова от Сдружение „Настоящи и бъдещи майки".
Според вносителите на проектозакона той може да влезе в сила от началото на следващата година.