„В Европа сме на задните места за трансплантации. Тъжното е, че в малките населени места лекарите не знаят за тази възможност, често и апаратура няма за констатиране на мозъчна смърт“, каза кардиологът, донесъл сърцето от Румъния, дало шанс за живот на наш сънародник.
Д-р Йордан Македонски е началник Отделение за оперативно лечение на вродени сърдечни малформации в УМБАЛ „Св. Екатерина“.
Той уточни, че в областните градове има апаратура, но и младите лекари не се задържат там.
„Освен това много е сложна трансплантацията на сърце, Това е органът, който почти не може да се замени. Ако имаме отхвърляне, няма как да се намери веднага нов орган. В други държави може да се случи повторна трансплантация, но у нас това е сложно. На година имам 2-3 сърца, как да стане“, обясни лекарят.
42-годишен българин е с нов шанс за живот, благодарение на донор от Румъния. През нощта той е получил ново сърце. Това е първата сърдечна трансплантация у нас за тази година. А през миналата в България сме дали шанс на само двама души да имат ново сърце.
Д-р Македонски поясни, че в съвсем малките населени места често ресурсът не стига.
„Най-големият проблем за трансплантирането на органите остава донорският. Въпросът е, че няма ресурс и възможности да подготвят донора, да го поддържа за екипа, който ще експлантира. А няма и техника, с която да установят мозъчна смърт, която позволява да наречем пациента донор“, добави лекарят.
Вижте още във видеото.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK