На 28 февруари лекарите ще излязат на протест под мотото- „За здравето и оцеляването на нацията!" Протестът е насочен срещу управлението на здравната каса.

От четвъртък всички големи болници в страна се обявиха срещу водената политика на касата за намаляване на болничните бюджети. За 2013 година здравната каса е орязала с близо 40% финансирането на болниците.Според лекарите това може да доведе до фалит на големите болници в страната.

Заради орязания с 6 млн.лв. бюджет, „Пирогов” планира да се раздели със 700 медици и да премине към осем часов работен ден.

„Може да се окаже, че ръководството няма да може да даде заплати. Което е изключително неприятно”, заяви доц. Стоян Миланов.

Според здравната каса за първите 6 месеца на годината инвазивната кардиология в Пирогов трябва да приеме по клинични пътеки 200 пациента. Отделението обаче отдавна е преизпълнило тази квота.

„Днес според здравната каса трябва да затворим клиниката по кардиология, защото сме направили инфарктите, бройката инфарктите, които здравната каса е определила да дойдат в болницата”, обясни доц Мария Миланова, началник на отделението по кардиология УМБАЛС „Пирогов".

За разлика от Пирогов единствената ортопедична болница у нас смята да ограничи приема на пациенти.

„Това означава, че директора на болницата трябва да прави съкращения, защото средствата няма да достигат:, смята д-р Киров, ортопед в СБАЛ по ортопедия - Горна Баня.

Проблемът с парите не е само в София, твърдят от лекарския съюз.

„Света Марина- има определени клинични пътеки, които с дейността си само през месец февруари, лечебното заведение е изпълнило целия обем за 2013. И къде ще ходят варненци? Във Видин?? Това е абсурд”, заяви д-р Цветан Райчинов, председател на Български лекарски съюз.

И в Бургас скочиха срещу орязването на парите им.

„60 % от персонала трябва да го съкратя. Ако го съкратя, вече не отговарям на медицинските стандарти. Ако не отговарям на медицинските стандарти, ми вземат лиценза. Ако ако ми вземат лиценза, затварям болницата", добави Семир Абумелих, който е собственик на болница.

От здравната каса обещаха преразглеждане на субсидията към всички болници в страната.

„Болниците нямат притеснения мениджърите трябва добре да осмислят първо методиката и след това заплащането на тези обеми. В крайна сметка ние не можем да влезем в триста болници и да ги менижираме”, обясни д-р Цеков.

Недостигът в болничния сектор идва след увеличение на бюджета на здравната каса с близо 70 милиона лева.

Днес здравния министър в оставка призова здравната каса да предприеме незабавни действия за нормално функциониране на болниците. Десислава Атанасова има готовност да свика извънредно заседание на надзорния съвет на здравната каса.