Ако до 15 юни 2013г. 42-то Народно събрание не гласува с приоритет измененията в Наказателния кодекс, които осигуряват защита на медиците при изпълнение на служебните им задължения, Български лекарски съюз (БЛС) ще организира национален протест със спиране на работа във всички нива на медицинската дейност. Това става ясно от становище на БЛС, разпространено до медиите.

От съюза уточниха, че в рамките на протестите спешна помощ ще получат само най-неотложните случай, а всички медици ще бъдат призовани да се включат с масови действия в защита на своите права за спокойно упражняване на професията.

Законопроектът, който БЛС внесе в предното Народно събрание, предвиждаше инкриминализиране на посегателствата и приравняване на лекарите със защитените професии на полицаи, прокурори и т.н.

Първоначално текстовете не срещнаха подкрепа в зала, но след продължителен натиск от страна на съсловната организация все пак промените бяха гласувани на първо четене, припомня БЛС. В писмо до ръководството на НС от днес, съюзът на лекарите остро осъжда нежеланието на депутатите в предишния парламент да решат проблема и изказванията на някои народни представители в подкрепа на насилието над медици.

Тъй като за пореден път българските лекари и медицински сестри стават жертва на вандалско поведение, докато изпълняват служебните си задължения, БЛС изразява увереност в становището си, че предложените изменения в Наказателния кодекс наистина ще бъдат сред първите актове, приети от сегашния парламент.

От съюза поискаха и наказания за злостните изказвания на абитуриентите, които пребиха екип на „Спешна помощ” през уикенда.

По-рано през деня Управителният съвет на Националната асоциация на работещите в спешната помощ реши да внесе в НС освен искането за инкриминиране на посегателствата срещу лекари, но и инсталиране на паник бутони в линейките и във всички спешни кабинети в страната.

От днес всички работещи в системата на Спешна медицинска помощ започват символични стачни действия, поставяйки си лентички на реверите, на които да пише „Ние протестираме”, обяви Десислава Кателиева, председател на асоциацията.

Според председателя на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов условията на медиците са "няколко реда в закона, които трябва да се променят, така че медицинските служители да се приравнят с другите защитени служители. Това може да се случи в рамките на 2 седмици, въпреки че от години залежава в парламента".

"Форми на протест винаги могат да се намерят – по ден платен/неплатен отпуск, за това ще се мисли по-нататък. Но искрено се надявам, че няма да се стигне дотам", каза още пред bTV Райчинов.

Според "спешните" медици по-сериозният проблем е това, че след всеки побой над медик напуска опитен професионалист от системата на Спешна помощ.