Спешна медицинска помощ да се оказва в пет болници в София, вместо сегашните 41. Това са предложили директори на големи столични лечебни заведения на здравния министър Николай Петров по време на среща днес.

Според представителите на големите болници и в момента точно те поемат по-голяма част от спешността в София. Месечно в тези лечебни заведения има над 900 спешни случая, докато някои от по-малките болници имат под 10. Райониране има в много европейски страни, както и в Съединените щати. Подобно разпределение имаше и у нас до преди няколко години.

„Става въпрос за 5 заведения, които са изградени през десетилетията като такива, които работят 24 часа и които имат категоричната възможност. Второ ресурсът, който , е ограничен за финансиране на тези спешни случаи от 41 ще остане на 5 или 6 лечебни заведения, където наистина ще се извършва 24 часа 365 дни работа”, заяви Димитър Димитров от Асоциацията на работодателите в здравеопазването и директор на болница "Св.Анна".

Според последните инструкции за организацията на спешната помощ, които са от преди няколко години, линейките трябва да карат пациентите до най-близкото лечебно заведение, в което може да им се окаже нужната медицинска помощ без значение на територията на коя област се намира то. Директорите на големите столични болници смятат, че това не е ефективно и трябва да се върне разпределението, което е действало преди и така да се знае кое лечебно заведение за пациенти от кои райони отговаря.

В момента пациентите, които имат нужда от спешна помощ в София може да бъдат закарани за лечение в над 40 болници на територията на столицата. Гледа се коя е най-близката и дали има нужното оборудване и специалисти за съответната диагноза. Според директорите на големите болници обаче реално пациентите получават нужната помощ в едва 4-5 лечебни заведения. Това си личи и по броя случаи, които те обслужват. В големите болници месечно постъпват по над 900 спешни случая, а в малките под 10.

„Това не е изключено напълно е възможно да стане, това е въпрос на решение на министъра на здравеопазването. В тези големи болници разполагат с изключително много специалисти по вид и брой, тоест по-пълноценно ще бъдат обслужени болните”, коментира д-р Георги Гелев, директор на ЦСМП – София.

Все още остава проблемът с броя на екипите, които работят в центровете за спешна помощ. Проблемът е особено голям в София, където според стандартите за спешна медицина и европейските норми денонощно трябва да работят 60 екипа. В момента са едва около 20. Ще се работи и по подобряване на връзката между телефон 112 и спешната помощ. Трябва да се оптимизира и системата, чрез която сигналите стигат до лекарските екипи.