Евродепутатът Ивайло Калфин предприе инициатива за спешна промяна в закона за висшето образование, която да улеснява легализацията на дипломи, получени в европейски университети!
Процедурата у нас е тромава и скъпа, и нарушава правата на студентите, получили образование зад граница.
Още през април миналата година Брюксел размаха пръст на България заради тромавата легализация на дипломите, защото тя нарушава правото на студентите за свободно движение.
Съществуващата в момента процедура предвижда събиране на редица допълнителни документи, уверения и справки, превод при заклет преводач и заверка в МВнР. След това висшистите трябва да чакат одобрение на специален съвет към образователното министерство. Проблемът засяга както бакалаврите и магистрите, така и докторантите, от които се изисква дори да преведат и резюмират докторските си дисертации.
Така процедурата по легализация на диплома за висше образование отнема средно около половин година и струва няколкостотин лева.
Такъв е и примерът на Васил Василев, който завършва право във Франция, но решава да се върне, за да практикува в България.
Дипломата, която получава, дава достъп до всички юридически професии във Франция - нотариус, съдия, адвокат.
По различен начин стоят нещата в България. Образованието на Васил не се признава за валидно, защото има разлика в периодите за получаване на образователна степен магистър по право у нас и в чужбина.
Първият му сблъсък с родната бюрокрация е в Националния център за информация и документация.
"Дадоха ми един списък със задължителни национални изисквания за придобиване на право за практикуване на професия юрист по специалността "Право". Трябва да имате 19-те изпита от списъка, за да получите диплома по "Право". И ми казаха, ти дори и да ги имаш тези 19 изпита, което е малко вероятно, пак няма да получиш признаване на образованието, защото си учил 4 години", разказва Васил Василев.
12 месеца Васил се опитва да се запише в университет, където да положи липсващите изпити. Предлагали му обаче да го запишат в трети курс, като му признаят 15 от 40-те взети изпита.
Накрая над Васил се смилил ректорът на Алма Матер и за 5 месеца той положил необходимите изпити.
Според евродепутата Ивайло Калфин, случаят на Васил е по-скоро правило за това как работи системата за легализация на дипломи у нас, а не изключение.
От Националния център за информация и квалификация съобщават, че за периода 2009 – 2011 година в България са били признати общо 3403 дипломи за висше образование.
От своя страна процедурата по легализация на дипломите за висше образование, получено в България, е най-бавна в Кипър и Гърция.